Gelişim Alanının Etkinliğini Belirleyen Önemli Bir Unsur “Tutum”

2 Nisan 2016 tarihinde #DCSohbet’16 başlığı altında  “İletişim Şahane” ana temasıyla Dale Carnegie Akademi ve Social Thinks ortaklaşa önemli bir etkinlik gerçekleştirdi. Bundan sonra her ay düzenleyecekleri ve farklı sektörlerden profesyonellerin katılımıyla gerçekleştirecekleri #DCSohbet16’ın ilk konukları biz insan kaynakları bloggerları oldu.

Dale CarnegieÖncelikle nazik davetlerinden dolayı Sayın Dr.Çağlayan Bodur, Dilek Faka, Karin Işıkçı ve Dale Carnegie Akademi ekibi ile Social Thinks‘ten Levent Pınar‘a çok teşekkür ederim.

#DCSohbet16 tek kelime ile harikulade idi.Hem akademinin hemde bloggerların sinerjisi, içtenliği, bol farkındalıkla dolu etkileşim ve zirve tadında sunumlarla geçen nefis bir gündü.

#DCSohbet16 organizasyonu kahvaltı ile başladı.Dale Carnegie tanıtımı, etkili iletişim için karşımızdakinin değerlerini anlamak ile devam etti.Ve akabinde liderlik ve liderlik eğitimi üzerine muhteşem bir sunum ile sona erdi.

Bağlılığı Artıran Global Çözüm Ortağı!

DCSohbet16

DCSohbet16

Dr. Çağlayan Bodur ve Dilek Faka, Dale Carnegie Akademi ile ilgili bilgilendirici bir tanıtım ile başlangıç yaptılar.

Tad vermesi anlamında “biz ne yapıyoruz’a” karşılık verdikleri eğitimlerden bir kesit ile nasıl yaptıklarını, farklılıklarının, metodolojilerinin ve know how’larının neler olduğunu insan kaynakları bloggerları ile paylaşarak ilham verici, katkı sağlayıcı bir etkileşim gerçekleşti.

Karin Işıkçı – İletişim ve Değerler

Karin Işıkçı

DCSohbet16

Karin Işıkçı, sunumunda etkili iletişim ve değerlerin önemine değinerek insanları iş ortamında daha iyi tanıyabilmek, değerlerini anlayabilmek için kullanılan üç aşamalı bir metodolojiden bahsetti.

İçgörü Yönetimi;

  • Gerçeğe dayalı sorular,
  • Sebebe dayalı sorular,
  • Değere dayalı sorular.

Dr. Çağlayan Bodur – Liderlik ve Bağlılık Üzerine

Çağlayan Bey, Deloitte Global İnsan Kaynakları Trendler araştırmasından bir kaç başlık paylaşarak “Liderlik nedir, neden önemlidir?, Liderlik Eğitimine ve Bağlılık” konularına ik zirvesi tadında sunumuyla genişçe yer verdi.

Kapasite Açığı önem sırasına göre;

  • Liderlik
  • Kültür ve Bağlılık
  • Öğrenme ve Gelişim
DCSohbet16

DCSohbet16

Bu üç önemli başlık araştırmalarda her zaman üst sıralarda yer almakta dolayısıyla Dale Carnegie Akademi, iş ve eğitim süreçlerinde bu üç önemli başlığa önem vermekte ve odaklanmakta.

Bir liderin sahip olması gereken özellikler nedir?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre liderlik üzerine 80 tane özellik tanımlanmış.Bu 80 özellik içerisinden 3’ü diğerlerinden farklıdır.

Geliştirilemeyen, bir insanda var veya yok olan özellikler Doğuştan Liderlik adı altında “IQ, Karizma ve Hırs” diğer 77 özellik ise geliştirilebilen liderlik özellikleri olarak tanımlanmış.

Liderlik geliştirilebilir bir şey.Neyi geliştirmemiz gerekir dediğimizde bu noktada Başarı Üçgeni dediğimiz bir kavram ortaya çıkıyor.Herhangi bir özelliği doğru ve istenen yönde sergilenebilmesi Başarı Üçgeni (Bilgi-Tutum-Beceri) ile mümkün.

Çağalayan Bey, bu noktada tutumun altını çizerek çok önemli bir etmen olduğuna, teoride üçüne (Bilgi-Tutum-Beceri) ihtiyacımız olsa da tutumun eksikliğinden dolayı etkin bir gelişim alanı olmayacağını ifade etti.

Bu nedenle Liderlik Akademesi eğitimlerinde metodolojik yönetimleri  ile tutuma yer vererek en önemli farklarının tutum kazandırmak olduklarını, tutumu kazandırarak gelişimi sağlamaya çalıştıklarını ek olarak belirtti.

Çağlayan Bey, eğitim programlarından bahsederken Marshall Goldsmith‘ten aktardığı önemli bir anektod gayet zihin açıcıydı.

Bir eğitim programı bir kişiye bir şey kazandırmaz.Eğitim programından aldığını gerçek hayata uyguladığı takdirde bir kazanım elde eder, gelişir.

Çalışan bağılılığı neden önemli diye sorduğumuzda iş sonucunu etkilemesi açısından kurumların, ik birimlerinin çok önemli bulduğu ve üzerinde tititzlikle durdukları bir faktör diyebiliriz.

* Etkinlikle ilgili not alabildiklerim bu kadar…

Mini zirve tadında bu önemli organizasyonda emeği geçen, farkındalık sağlayan, anlamlaştıran herkese teşekkür ederim.

Not : Etkinlik ile ilgili görsel ve metinsel paylaşımlara etiketleri ve  hesabı aracılığı ile ulaşılabilir.

Kaynak : Dale Carnegie Akademi, Deloitte, Marshall GoldSmith

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s