İnsan Kaynakları Bloglarına Eleştirisel Bakış

HRblogİnsan Kaynakları Bloglarına Eleştirisel Bakış” değerli meslektaşım Burçin Şoray Erdağ ile birlikte hazırladığımız ortak bir çalışmadır.

Burçin Şoray Erdağ ile bir süredir üzerinde düşündüğümüz bu mevzunun yazıya dönüşme hikayesi katıldığımız bir etkinliğin lansman yemeğindeki beyin fırtınası sonucunda şekillendi.

Bu yazı aracılığı ile mesleki blog kültürünün daha nitelikli, daha sağlıklı bir yapıya oturmasına, ik alanı ve blog ekosistemi içerisindeki konumunun daha güçlü ve farkındalıklı yapıya sahip olmasına zemin hazırlamak üzere düşünülmüş bir tartışma ve görüş alışverilerinde bulunma yazısıdır.

Ceren Bandırma’nın her ay aktif olarak İnsan Kaynakları alanında blog yazanların listesini kendi blogudan yayınladığını bilmeyen kalmadı. Dikkat çekici olan sayıların gün geçtikçe artması.Son ay aktif insan kaynakları bloglarının 200’e yaklaştığı görüldü.Bu sayının artması sevindirici bir gelişme. Lakin sayıca artmasından ziyade blogun niteliği, sektörüne ve blog eko sistemine katkısı daha önemlidir aslında.

Bu sayının artmasında bir çok etken sayılabilir ancak gözlemlerimiz;

 • Hangi iş ve görev tabanlı olursa olsun mesleki blogların öneminin artması,
 • Bloggerlar arasında dayanışmanın, proje gerçekleştirilmesinin çoğalması,
 • Yeni fikir ve gündemi takip etme konusunda bir tetikleyici olarak gelişimi desteklemesi,
 • Sosyal sorumluluk projelerinde bloggerların daha aktif rol oynaması ile popülerlik beklentisi,
 • Bloggerların eğitim, zirve ve etkinliklere katılım için çağırılması,
 • Bloggerların kendi reklamlarını, güncel özgeçmişlerini yayınlama ve bir nevi kendini kanıtlama mecrası olması

Neden her ne olursa olsun her agresif büyümede olduğu gibi bunda da hızlı yükseliş kalite konusunda sorunların baş göstermesine neden oluyor.Bizler de aynı zamanda blog okuyucuları olarak bloglarda aşağıdaki kıstasların olmasını arzuluyoruz;

 • İçerik özgünlüğü, güncelliği, konu çeşitliliği,
 • Tematik olup olmadığı,
 • İmla hatalarının olup olmadığı, yazı düzeni,
 • Blogun teması, tasarımı, yazılımsal özen,
 • Yayın ilkelerine ve telif haklarına duyarlılık,

Blogların yaşam süreleri de ciddi bir merak konusu.

Daha önce alanında ödül almış birçok blogun bugün aktif olmadığını görmek blogların yaşam süresini neyin belirlediğini düşünmeye yol açıyor: Merak, okuma/araştırma/gözlem, takip, yorumlama/yazma yeteneği, devamlılık ve blogun hedef/amacı sayılabilir sanırız.

Blogların yaşam döngülerini uzatmak ve takip edilebilirliği arttırmak için kategorize edilmesi ve standartlar getirilmesi düşünülebilir ancak uygulamada pek mümkün görünmüyor.Ancak bazı medya kuruluşlarının yaptığı gibi blog sıralaması yapmak ve bunu ölçülebilir kriterlere (Alexa, Google Pagerank gibi) dayandırmak üzerinde çalışmaya değer bir konu.

Böyle bir uygulama ile insan kaynakları blogları/bloggerları gerek sosyal mecralarda gerekse sektör ve blog ekosisteminde daha farklı ve sağlıklı bir şekilde yer alabilir, bir tetikleyici olarak da kaliteyi arttırabilir diye düşünüyoruz.

Yanlış anlaşılmasın bu yazıyı yazmak yazarların hatasız bloggerlar olduğunu göstermiyor.

Sadece blogger enflasyonunu doğal seleksiyona mı bırakmalı yoksa düzeltici önleyici faaliyetlere mi başlamalı analizini yapıyoruz ve kısa vadede kişisel olarak bloggerların alması gereken bazı kararlar olduğunu düşünüyoruz. İmla denetimlerinden geçirmek, içerik açısından geliştirme çalışmaları yapmak, diğer blogları takip etmek ve yorumlamak gibi.

Özellikle yurtdışı insan kaynakları blogları ile ülkemizdeki insan kaynakları blogları arasındaki en büyük fark yorumlama konusunda ortaya çıkıyor.Yurtdışındaki bloglarda blog yazısından daha uzun yorumlar göze çarpıyor ve öyle ki bazı zamanlar blog yazısının önüne geçebilecek kadar bilgi ve örnek uygulama yer alıyor.

Bir düşünce: İnsan kaynakları bloggerları acaba diğer insan kaynakları bloglarını okumuyorlar mı?

Kaynak : Burçin Şoray Erdağ & Gökhan Yılmaz

Reklamlar

14 thoughts on “İnsan Kaynakları Bloglarına Eleştirisel Bakış

 1. Bu güzel yazıdan ve içerdiği sorgulamalardan dolayı kutlarım.

  Kullandığı uygulamalarda çıkan sorunlardan dolayı yayınına ara veren ‘HR BlogMix’te İK ve onunla ilintili 280 blog kayıtlı. Büyük çoğunluğu uzun zaman önce terk edilmiş. Ayrımcılık olmasın diye listeye alındı, çünkü HR BlogMix’te ‘rating’ yok.

  Bu bloglardan katma değer ifade edenlerin ön plana çıkmasını sağlayacak bir çalışma iki açıdan çok faydalı olacaktır: Gerçekten hak edenlere hakkı takdir edilecek, diğerlerinin buna özendirilmesi de ikinci fayda olarak belirecektir.

  • Hasan Bey

   Beğeni ve değerli yorumlarınızdan ötürü size teşekkür ederiz.

   HR BlogMix’in ara vermesine üzülmüştük.Zira gerçekten önemli bir boşluğu dolduruyordu.Kesinlikle size katılıyorum takdir ve fayda yönü önemli noktalar.

   İnşallah bu ortak yazıdan doğan kıvılcım ile insan kaynakları ve blogları adına farkındalık ve sürdürülebilir bir ilerleme sağlanır.

 2. Geri bildirim: Kendine Ayna Tutabilmek.... - Güncel İş HukukuGüncel İş Hukuku

 3. Blog yazabilmek kolay değil. Pek çok kişi blog okur, okur ve okur der ki:
  evet ben de yapabilirim… Herkes bi hevesle bir yazar ıkı yazar ucuncu belki cıkar sonra da iste kımısı pes der kımısı devam eder.
  Kişisel gozlemlerim sunu gosterıyor ki;
  Uzun soluklu bloglar her gun her gun yazandan zıyade bu amator ruhunu hıc kaybetmeyenlerden cıkıyor. Her gün her gün yazmak ancak ve ancak devamlı kendını yinelemiyor amiyane tabirle günlük olarak saçmalamıyorsan, başka deyişle yazmak ıcın yazmıyorsan bir anlam kazanıyor
  Yapılan en buyuk hata en profesyonellerde dahi şu oluyor:
  sevgili bloggerımız bir boş zaman yakalıyor kendine ve ardı sıra patlatıyor yazıları… sonra ise ıkı ay yok uc ay yok…. Bu son kullanıcı tarafında ters etki yapıyor. en azından ben dahi o kişinin kendi işine saygısı olmadıgını dusunuyorum. Onun yerine stoklu veyahut belirli aralıklar yapsa kendisi de yılmayacak ve iyi calısmalar cıkarmaya devam edecektir. Son okuyucu da yanlıs bır yargıya kapılmayacaktır.
  Sonuc olarak: onemli olan blogların dahi yazılarınızın cok olması degildir. (seo maksatlı yazmak ıcın yazmak dısında) onemli olan yazılarının kacta kacının nıtelıklı oldugudur.
  200 blogun arasından bu dediklerimi yapanlar sıyrılırken diğerleri google ın bahçelerinde kaybolup gidecektir.

  Emrah BAYILDIRAN

  • Emrah değerli yorumunlarından dolayı sana teşekkür ederiyorum.

   Görüşlerine katılıyorum bende nitelikli içerik her şeyin başında geliyor.

   Nitelikli güncel mesleki içeriklerin çoğalması dileğiyle

 4. Geri bildirim: Bu Bir Blog Özeleştirisidir - Müge Arslan

 5. Geri bildirim: EKAİK: Özeleştirisel Bakış | EKA İK

 6. Geri bildirim: Bu Bir Blog Özeleştirisidir ! - ezgifeda.com

 7. Merhaba Gökhan Bey,
  Burçin Şoray Erdağ ile yazdığınız eleştirilerde haklı olmanıza rağmen sizin yazdığınız yazıda da yazım hataları ve anlam kaymaları var 🙂
  Bence İK blog yazarlarındaki eksik ele aldıkları konuları eleştirel yazmamaları. Yazarlar konuları normatif söylemle ele alıp çok basit yazıyorlar. Ayrıca okuyucuları düşünmeye sevk edecek sorular sormuyorlar yazılarında.
  Eleştirel yazmanın ve sorgulamanın yorumları arttırdığının ve farkındalık yarattığının göstergesi bu yazınız. Son olarak İK Blog yazarlarının belli konuda uzmanlaşmalarının ve bu yönde kendilerine alan açmalarının kişisel markaları için daha etkili olacağı kanaatindeyim.

 8. Geri bildirim: BLOGUMUN ÖZELEŞTİRİSİ | MÜHENDİSİN İK'SI

 9. Geri bildirim: İK Blog Özeleştirileri

 10. Geri bildirim: Yeni Yetme Bir Blogger’ın Özeleştirisidir | Füsun Özülke

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s