Yetkinlik, insanın yaşamı boyunca gelişimine ve başarısına yön veren önemli bir olgudur.

Yetkinlik Daha çok kariyer planlamada, işe alım süreçlerinde ve performans değerlendirme de sıklıkla karşılaştığımız bir mevzudur yetkinlikler.

Şöyle kısaca bir giriş yapacak olursak, yetkinlik insanın yaşamı boyunca gelişimine ve başarısına yön veren önemli bir olgudur.

Yetkinliği daha iyi kavrayabilmek için gelin şöyle bir maddelendirerek açıklamaya çalışalım.

  • Duygusal yetkinlik
  • Davranışsal yetkinlik
  • Mesleki yetkinlik

Duygusal yetkinlik:

Kalbin, hislerin ve vicdanın yaşanılan şeylerle birlikte algılayan, öğrenen, gelişen ve büyüyen bir yönüdür. Bir bakıma soyut halidir.

Davranışsal yetkinlik:

Duygusal yetkinlikle birlikte ilerleyen, edinilen yaşanmışlıkların (başarı, yenilgi, hayal kırıklığı, içsel motivasyon düşüklüğü/yüksekliği vs.) tepkiye ve karar almaya götüren, teorikten uygulamaya, adım atmaya sevk eden bir yönüdür.Bu da bir bakıma soyuttan somuta geçiştir.

Mesleki yetkinlik ise:

Duygusal ve davranışsal yetkinliklerle birlikte yol alan, iş kültürünün oluşmasına, potansiyelin performansa, verimliliğe, başarıya, motivasyona, adanmışlığa, üretkenliğe ve yaratıcılığa dönüşmesini sağlayan önemli bir parametredir.

Bu üç önemli yetkinlik parametresi birbirinden bağımsız değildir.Birinde oluşan olumlu veya olumsuz değişim diğerlerini de etkileyebilmektedir.

Keza bu üç önemli yetkinlik parametresinin pozitif hali, gerek iş gerekse ik süreç ve uygulamalarını da hareketlendiren, etkinliğini, gelişimini sağlayan bir role sahiptir.

Son olarak söylemek gerekirse duygusal/davranışsal yetkinlik olgusunu mesleki yetkinlikten daha fazla önemsiyorum.Zira duygusal/davranışsal yetklikler ne kadar güçlü,etkin ve sürdürülebilir ise insan pskolojisi de bir o kadar güçlü, etkin ve sürdürülebilirdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s