“Sahne Senin,Varlığınla Fark Yarat!” #ik2015 Zirvesinden Yansıyanlar

Management Centre Türkiye‘nin düzenlemiş olduğu zirveleri ilgiyle ve heyecanla 2012 yılından beri takip etmekteydim.

11-12 Şubat 2015 tarihleri arasında Sahne Senin, Varlığınla Fark Yarat! adlı ana temasıyla gerçekleşen 20.İnsan Kaynakları Zirvesine katılmak ise bu sene nasip oldu.

Zirvenin düzenleneceği hafta her ne kadar hava şartları kar ve tipiye bürünse de gitmek için sabırsızlandığım ve o sinerjiyi orada yaşamak istediğim, önemsediğim bir etkinlikti.Ve öyle de oldu!

Öncelikle nazik davetlerinden dolayı başta Sayın Didem Gürcüoğlu Tekay, Alper Utku ve Tanyer Sönmezer olmak üzere tüm MCT ekibine çok teşekkür ederim

ikbloggerlar

İK Bloggerlar

İki gün boyunca edindiğim izlenimlerden bazılarını kısaca siz değerli okurlarla da paylaşmak istedim.

İlk gün….

Zirvenin gerçekleştiği ilk günü açılışı Mercan Dede‘nin inanılmaz sahne performansı ve etkileyici müzikleriyle başladık.Hava koşulları her ne kadar bizi soğuğa büründürse de inanılmaz müzik ziyafetiyle kısa zamanda kendimize geldik diyebiliriz.E boşuna dememişler müzik ruhun gıdasıdır diye 🙂

Ardından konferans eş başkanları Didem Gürcüoğlu Tekay ve Alper Utku açılış konuşmalarını yapmak üzere sahnede yer aldılar. Pozitif enerjileri ile iki gün sürecek olan zirve ile ilgili önemli anektodları bizlerle paylaştılar.

Konferans tema moderatörü aynı zamanda Dialogos,Kurucu ve Başkanı ve “Dialogue: Art of Thinking Together” kitabının yazarı Dr.William Isaacs : “Konuşurken çok basit tercihlerimiz oluyor.Birbirini dinlemek ve varlık göstermek çok önemli” diyerek liderlikle ilgili şu önemli anektodu bizlerle paylaştı;“Liderler, iletişim kurdukça projeyi ileri taşıyabilir.Önemli olan nokta lider olarak varlık gösterebilmek ve bir teşvik oluşturabilmektir.”

 • İlk günün en etkileyici sunumlarından biri de University of Oxford , World Future Council Yönetim Kurulu Üyesi, Centre for International Studies Üst Düzey Araştırma Görevlisi  Dr.Rama Mani oldu diyebilirim.

Sahneye gelişi ve ayrılışı ile birlikte “Dünyaya Kendi Değerlerimizle Nasıl Katılırız?” adlı sunumu inanılmazdı.

Dr.Rama Mani,sunumunda liderlikle ilgili 4 farklı güçlü karakteri,4 farklı aksesuar ve ses tonuyla mükemmel bir şekilde tasvir etti. Liderliğin kalbinin 4 becerisi olarak farkındalık,cesaret,yaratıcılık ve bağlılık gibi 4 önemli faktöre konuşmasında önemle vurgu yaptı.

Farkındalık, liderliğin özel becerisidir hep önünüzde duran ama görmediklerinizi görürsünüz.

Cesaret,liderliğin gücüdür.

Yaratıcılık, liderliğini özel becerisidir.Lider o sayede ekip içinde ki yaratıcılığı keşfeder.

Bağlılık, bir organizasyonun, toplumun yek vücut olup daha da güçlü olmasını sağlar.”

 • Washington Post’dan “Overwhelmed” kitabının yazarı Brigid Schulte Modern Zamanlarda “Gerçekten” Var Olmak adlı sunumunu takdim etti.

Brigid Schulte’e dair en akılda kalıcı anektodlardan biride şu oldu; “Kadınlar erkeklerden daha az gazete okuyorlar.Hepimiz çok meşgulüz diye endişeleniyoruz ve bir çok şeyi kaçırıyoruz.Modern hayatta stresi o kadar değerli kılıyoruz ki, var olmayan bir meşguliyeti kendimize meşguliyet kılıyoruz.Günde 20 dakika ideal olmalıyız. İdeal olduğumuz dakikalar en yaratıcı olduğumuz dakikalardır.”

 • In A Different Voice” kitabının kazarı Prof. Carol Gilligan,Ben Var Olabilir Miyim? Adım Atmamı Engelleyen Ne Var? adlı sunumunda;

“Truva savaşından bu yana “kadının yeri” bugün de aynı halde.İnsan yeteneklerini ikiye bölüyorlar; erkeksi ve kadınsı.Kadının gerçek düşüncelerini anlamak için, sesin altındaki sesi dinlemek gerekir.”

 • Küresel Yönetim Çeşitlilik Merkezi Direktörü Prof. Celia de Anca Var Olma: Farklılığın Değeri adlı sunumunda;

“Kendi kimliğimizi fark etmek ve diğer insanlar tarafından fark edilmek çok önemli.Yaşam içinde hep farklı kimlikler arasında dolaşıyoruz. Kendi kimliğimizi anlamak çok önemli.Farklılığın ve bir olmanın gücüne ihtiyacımız var.”

 • MCT CEO’su Tanyer Sönmezer’in “Sahne Üzerinde Olmadan Sahnede Varlık Gösterebilmek” adlı sunumu ve sahne performansı mükemmeldi.

MCT’nin değerli çalışanlarından oluşan bir ekibin sahnede iş hayatından bir kesiti tiyatral havada sunması ise ayrıca etkileyici idi.

MCT CEO’su Tanyer Sönmezer‘in en akılda kalıcı sözlerinden biri de “Liderler sözleri,hikayeleri,ritüelleri ve sembolleriyle anılırlar” idi.

İkinci gün….

İkinci günü sabah zirve açılışını Alper Utku ve Didem Gürcüoğlu Tekay yaparak ilk gün gerçekleşen oturumlarla ilgili özet anektodlar aktardılar.Seyircilerle de etkileşime geçerek ilk günkü oturumlarla alakalı yorumları aldılar.

 • SHRM‘den Küresel İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Howard A.Wallack “Küresel olarak var olma! Uluslararası Alanda ve Sanal Ortamda Var Olmak ve Etkili Olmak Ne Demektir?” adlı sunumundan çarpıcı anektodlar;

“Artık dünya vatandaşıyız. Hepimiz nasıl daha iyi küresel vatandaşlar olarak var olabiliriz? Küreselleşme hızı pek çok acıdan çok etkili bir faktör.Kürsesel yetkinlikler spor yapmak gibidir. Kaslarınızı geliştirirseniz güçlü olursunuz.Uzmanlaşmak için ilk önce kendinizi eğitin.”

İK bir meslektir.İnsan kaynakları uluslararası bir vizyona sahip olmalı.İK temel becerileri birer tekerlektir.Herhangi biri yoksa yalpalanırsınız.Küresel becerilerinizi sürekli geliştirmek zorundasınız. Boş verdiğiniz sürece körelirsiniz.Sunumunda dikkat ettiğim en çarpıcı cümlelerinden biri de Antropolog olun ve küresel becerilerinizi uygulayın idi.Burada antropolog’tan kasıt katılımcı gözlem yetkinliğini etkili kullanmaktı.

 • JTİ Türkiye İK ve İdari İşler Direktörü Ece Süeren Ok ve MCT Danışmanlık Danışmanı Mehmet Namık Aydın Bir Yenilenme ve İşbirliği Öyküsü adlı sunumlarında hoş ve çarpıcı anektodları paylaştılar.

Ece Süeren OkHer yaşta kendi oksijeninizi bulabilirsiniz. Başkalarının sizin oksijeninizi bulmasına izin vermeyin. Karşınızdaki insana illa değişeceksin, değişmelisin diye baskı kurmayın. kendi haline akışına bırakın.Sevdiğinizin işin içinde sevmediğiniz noktaları bile seve seve yapabilirsiniz.”

Mehmet Namık Aydın,” Farkındalık kendi oksijenini bulmaktır.Kendi oksijeninizi bulursanız bunu farklı farklı alanlarda kullanabileceğinizin farkına varırsınız.

Değişim ve yenilenme vurgusunu yaparken kullandığı şu cümle kulağa küpe olacak türdendi diyebilirim.“Müzik değişince dansta değişir.”

 • Engelsizkariyer.com kurucusu Mehmet Kızıltaş Varlığıyla Fark Yaratan Kahramanlar adlı sunumuyla kendimize gelmemizi sağladı diyebilirim.Sahneye gelişi,sahnedeki performansı o kadar etkileyiciydi ki sunumu sonrası hepimiz ayakta alkışladık.
 • Müge Arslan,Ters Yüz Öğrenmeyi anlatıyor.

  Müge Arslan,Ters Yüz Öğrenme ile ilgili hazırladığı video sunumdan bahsediyor.

  İnsan kaynakları zirvesi 20.yılında “Sahne Sizin” temasıyla bu sene yine bir yenilik yaptı.

İK profesyonellerinin sahne almasına aracı olmak,sahneyi paylaşmak amacıyla kurulan Online Zirve Platformunu hayata geçirdi.

İlk kez düzenlenen Online Sunumun bu yıl ki konuşmacıları arasında değerli iki arkadaşımızın da yer alması bizleri fazlasıyla mutlu etti.

Zuhal Aslan Blog Kurma ile ilgili video çalışmasını anlatıyor.

Zuhal Aslan, Blog Kurma ile ilgili hazırladığı video sunumdan bahsediyor.

Müge Arslan Ters Yüz Öğrenme ile ilgili hazırladığı video ile ilgili tanıtıcı sunumunu gerçekleştirirken Zuhal Aslan‘da blog açma ve blogun kariyere olan etkisini edindiği tecrübeler eşliğinde hazırladığı video ile ilgili tanıtıcı sunumunu gerçekleştirdi.

Online Sunumları tabletakademi.com sitesinden izleyebilirsiniz.

İki gün süren zirvenin kapanışını yine Mercan Dede ve ekibinin sunduğu olağanüstü müzik ziyafeti ile noktaladık.

İki güzel günün sonunda akıldan kalanlar; sahne düzeni, ana ve paralel oturumlar,konuşmacıların seyirci ile keyifli ve bilgilendirici etkileşimi,müzik ziyafeti,ana tema,MCT ekibinin inanılmaz sinerjisi idi.

Önümüzdeki sene yani 17-18 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 21.İnsan Kaynakları Zirvesinin konsepti de Smart  Simplicity olarak duyruldu.

Bu güzel organizasyonu düzenleyen,emek veren tüm MCT ekibine ve sunumları ile değer katan tüm konuşmacılara teşekkür ederiz.

Not : Zirve ilgili tüm tweetlere #ik2015 hastag’i ile ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak : Ali Cevat Ünsal,Yüksel Erdoğan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s