Hayatın her bir basamağı farklı bir melodi ve anlamlar dünyası ile doludur!

Farklı yazmaya devam…

Bu yazıyı okuduğunuzda  yaşamınızla ilgili olarak kendinizi zaman tünelinde kısa bir gezinti de bulacak ve belki de duygu yoğunluğu yaşayacaksınız…

Çocukluk döneminde,hayatı ve insanları anlamak için yoğun bir çaba harcarız.

Henüz neyin iyi,neyin doğru,neyin güzel,neyin çirkin olduğunun pek de farkında değilizdir.Bu bir bakıma algılama kapasitesi ve ruhsal durumla da alakalıdır.Yaş ilerledikçe algılama kapasitemizde ve ruhsal durumumuzda hızla gelişmek gösterir.life

Mutlaka hatırlarsınız sizde,”Ben büyüyünce onun gibi olacağım,şöyle bir hayatım olacak” gibi cümleleri sıkça telafuz eder ve o küçücük dünyamıza bu düşünceleri bolca katardık.

Bu dönemde bir yandan alacağımız eğitim diğer yandan algılarımız bizi ve hayallerimizi şekillendirmeye yavaş yavaş başlar.

Derken görebildiğimiz,kavrayabildiğimiz ve hissedebildiğimiz kadar kendinimize en yakın gördüğümüz, beğendiğimiz kişiyi rol model olarak seçeriz.

Ve uzun soluklu yaşam yolculuğumuzda başlamış olur böylelikle.

Lise çağları deli dolu çağlardır.

İlk aşk,ilk kuşak karmaşası fırtınalı bir şekilde bize merhaba der.Merhaba der ama “hazır mısın” diye de bize hiç sormaz.Toz pembe bir hayat kanatlandırır ve gökyüzüne adeta uçurur bu dönemde.

Üniversite hayatında sanki biraz daha durulur gibiyiz…

Kendi ayaklarımız üzerinde durma isteği daha ağır basar bu dönemde.Özgüven ve buna bağlı olarak özgürlük ihtiyacı bağımsızlık duygusunu tetikler.Haliyle ailemizden farklı düşünme ve hareket etmede ilk kez bu dönemde daha ağır basar.

Akabinde gelecek kaygısı ciddi bir şekilde sarar bu dönemde.Tanınan her insan,alınan her eğitim,katılınan her etlinlik,her seminer karakterimizi,hayallerimizi ve hedeflerimizi biraz daha olgunlaştırmaya çalışır.

Bu dönemde aşk biraz daha olgun haliyle bizi bulur.Eğer şanslı isek hayatımıza sevgisiyle merhaba diyen “doğru insanı” gönül kapımızda kırmızı halı ile karşılar birlikte hayatı planlamaya çalışırız.

Derken mezuniyetle birlikte gerçek hayatın tam da ortasında yer alırız.Gerçek hayat da merhaba der ama “hazır mısın” diye de hiç sormaz yine bize.Kararsızlık,hayal kırıklıklığı,başarısızlık çokça karşımıza çıkar bu dönemde.

Neyi hissediyor,istiyor ve düşünüyorsak “gideceğimiz yolda,varacağımız noktada” ona göre şekillenir.

Orta yaşlara geldiğimizde ise olgunluğunda etkisiyle her konuda biraz daha net oluruz.

Bu dönemde tecrübe birikimi en büyük değerdir bizler için.Duygularımızı,tecrübelerimizi ve yaşanmışlıklarımızı hayatın akışına ve insanlara olabildikçe aktarmaya çalışırız.

Velhasıl,hayatın her basamağı,girilen her yeni yaş,açılan her yeni sayfa farklı bir melodi ve anlamlar dünyası ile doludur.Bu melodiyi ve anlamlar dünyasının içeriğini zaman elverdiği sürece ruh halimizle,hayata ve insanlara olan bağlılığımızla doldurmaya çalışırız.

© 2014 Gökhan Yılmaz

Görsel Kaynak : all-free-dowload
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s