İş Süreçlerinde Karmaşıklık Basitlik İkilemi

Sektörler,pozisyonlar,iş gücü,sosyal hayat,duygular,ihtiyaçlar,bilgi ve yönetim sistemleri hızla değişiyor.Bu değişim sürecinde tanımlamalar, nesneler,durumlar ve uygulamalarda gittikçe karmaşık bir hale geliyor.

Aslında hadisenin özünde;

Kendini daha iyi tanımlamak,anlaşılmak,akılda kalmak,bağlılık yaratmak,daha iyi projeler ve uygulamalar üretmek ile daha iyi yöneterek başarılı ve verimli olmak gibi bir dizi etmen yatmakta.

keep-it-simpleBu noktada basitlikten söz edece olursak basitlikten uzaklaştıkça;

Bir durumu,nesneyi veya kavramı tanımlarken genelde karmaşık bir anlatımı tercih ediyoruz. Karmaşık anlatım, anlatılmak isteneni daha da içinden çıkılmaz hale getirdiği gibi çoğu kez anlamsızlaştırabiliyorda.

Nihayetinde;

Karmaşıklık üzerine inşa edilen tanımlamalar,yönetim sistemleri ve uygulamalar üretkenliği, verimliliği,başarıyı,daha iyi yönetebilmeyi ve sürdürülebilirliği de ister istemez bazen olumsuz anlamda etkileyebilmektedir.

Örneğin iş toplantılarında,vizyon ve misyon cümlelerinde,iş analizlerinde,iş ilanlarında,finansal raporlarda,insan kaynakları politikalarının ve uygulamalarının oluşturulmasında veya kurumsal iletişimin inşası gibi süreçlerde sıklıkla rastlayabilmekteyiz.

Özetleyecek olursak;

Sektörler,pozisyonlar,iş gücü,sosyal hayat,duygular,ihtiyaçlar,bilgi ve yönetim sistemleri hızla değişiyor.Bu değişim sürecinde ne kadar karmaşıklıktan uzaklaşıp basit düşünmeye doğru yönelirsek o kadar  “en iyi fikirler,projeler,yönetim sistemleri ve uygulamalar” ile daha sık karşılaşabileceğimizi düşünmekteyim.

© 2014 Gökhan Yılmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s