Nitelikli İş Gücünün Oluşmasında Belirleyici Rol Oynamak

Önce bir tespitle başlayalım.

  • Beceri ve yetkinlikleri ile uyumlu bir mesleği seçememiş,
  • Seçme fırsatı bulamamış,
  • Kariyer yol haritasını ihmalden dolayı oluşturamamış bir adaydan dört dörtlük özgeçmiş ve önyazı beklemek,
  • Mülakatlarda kendini daha iyi ifade edebilmesini,
  • Sorulara rahatlıkla daha iyi cevaplar  verebilmesini veya bir şekilde işe başladığında ondan yüksek performans ve bağlılık beklemek sanırım pek de doğru değil gibi.

Kimi zaman şirketler,yöneticiler ve departmanlar,insan kaynağı ile ilgili olarak beklenti ile sonuçlar arasındaki oluşan farktan dolayı memnuniyetsizliklerini sık sık dile getirerek yeni arayışlar,yeni çözüm yolları bulma yoluna giderler.

Haliyle bu arayışlarda beraberinde zaman,emek ve maliyet unsurunu da beraberinde getirerek iş süreçlerini,çalışma ortamını,iş gücünün niteliğini,niceliğini ve şirketin başarı grafiğini de ister istemez etkilemekte.

kariyerAslında ta gerilere gidecek olursak sorunun ana temelinde,meslek seçimi ile bireysel kariyer yönetimi sürecinde yapılan bir dizi hata zinciri yatmaktadır diyebiliriz.

Bir sorunu çözmek için mutlaka çıkış kaynağını bulmak,analiz edip çözüme kavuştaracak metodları,uygulamalar ve sistemleri inşa etmek gerekir.

Onlardan biri de;

”İnsanların kişisel ve mesleki gelişimlerine ilham verecek,destekleyecek,motive edip vizyonlarını belirleyecek donanımlı ve deneyimli profesyonellerin varlığıdır.”

Bu profesyonelleri eğitim sistemimize,iş ve sosyal hayatımıza içselleştirerek dahil edebilirsek eğer sorunların bir kısmını en azından telafi edebileceğiz gibi görünüyor.

Eğitim hayatı boyunca geleceği planlamayı erteleyip mezun olunca bakarız diyen,mezun olunca ise sudan çıkmış balığa dönen; kimi zaman kafası karışık,kararsız veya iş değişikliği süreci içerisinde bulunanlara çok faydalı olacağı kanatindeyim.

Velhasıl,

Potansiyelinin,beceri ve yetkinliklerinin farkında olan,kendisini mutlu ve motive eden bir mesleğe sahip olmak;ilham verecek,motive edip vizyonumuzu belirlemede destek olacak  profesyonellerle iletişim halinde olmak hem bireysel hem kurumsal hemde toplumsal bazda çok daha büyük sinerji ve pozitif sonuçlar yaratır diye düşünmekteyim.

Ne dersiniz?

© 2014 Gökhan Yılmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s