Kişisel Gelişiminizi Takip Ediyor Musunuz?

Başarılı,etkin ve sürdürülebilir bir kariyer planlamanın özünde kişisel gelişime verilen önem yatmaktadır.

Bu süreçte gelişime ne kadar zaman ayrıldığı,bu süre zarfında hangi aşamalardan ne şekilde geçildiği,neler yapıldığı, sonuçlarının iş hayatına ne derecede yansımaları olduğunun takibi,bireysel başarının ölçümü ve devamı adına son derece önemlidir.

kişisel gelisim2011’den bu yana kişisel gelişim sürecimi kurduğum sosyal iş ağı,sosyal mecralar (özellikle de blog),mesleki kitaplar,makaleler, videolar ve düzenlenen çeşitli etkinlikler aracılığıyla yönetmekteyim.

Özellikle blog dedim zira blog hem kendimi daha iyi ifade etmemi sağlamakta hemde öğrenme açlığımı sürekli kamçılamakla birlikte beni sürekli araştırmaya,analiz etmeye ve üretmeye sevk etmekte.

Ocak 2012’den beri aktif olarak yer aldığım blog yolcuğunda zaman zaman eski yazılarıma şöyle bir bakarım.Şöyle bir bakarım çünkü kişisel ve mesleki bilgi düzeyimin ne oranda arttığı,hangi konular üzerinde daha çok durduğumu,hangi konular ve alanlar üzerinde eksikliklerimin olduğu veya hakim olduğumu gözlemleme şansına sahip olmaktayım.

Geçmiş yıllara ait yazılarımı incelerken bazen neden böyle bir vasat yazı çıkarmışım,bu konuya neden daha fazla değinmemişim,neden yazı içerisine şu kaynakları eklememişim gibi soruları sorarak bir bakıma kendimi eleştirmekteyim.

Bu eleştiri ve inceleme sırasında insan şunu fark ediyor;
“Kişisel ve mesleki gelişiminiz arttıkça konuyu ele alış ve anlatım biçiminiz de değişiyor.

Konuyu ele alış ve anlatım biçimimin değişmesi sadece yazılarımda değil birer girdiğim diyaloglarda,kurum ve kurum yöneticileri ile kurduğum iletişimde ve katıldığım interaktif sohbetlerde de kendisini rahatlıkla göstermekte.

Velhasıl,

İster kursa gidip sertifika alın isterse çalıştığınız kurumun sizin için düzenlediği eğitim programlarına katılın eğer aldığınız bilgi ve deneyimi ölçmeye çalışmıyor ve seyrini takip etmiyorsanız kişisel gelişim sürecinizi başarılı bir şekilde yönetemez ve istediğiniz hedeflere ulaşmakta zorluklar yaşarsınız.
© 2014 Gökhan Yılmaz 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s