Doğru pozisyona uygun,yetenekli adaya mı ulaşmalıyım yoksa süper kahraman modunda bir adaya mı?

Kariyer hayatına yeni başlayacakların ve iş değişikliğini düşünenlerin en çok şikayet ettikleri konuların başında iş ilanları geliyor.

Sonda söylenmesi gerekeni başta söylemek gerekirse hazırlanan vasat ve hatalı iş ilanı ile doğru adayı bulmaya çalışmaktan artık vazgeçmek gerek (1)isilanı

Biz insan kaynakları bloggerları ve çalışanlarınında en çok dile getirdiği ve işlediği konuların başında özgeçmiş ve mülakatlardan sonra iş ilanları gelmekte.Bu da yayınlanan iş ilanların ne boyutta olduğu  göstermekte!

Özgeçmiş ve mülakat aday cephesini ilgilendirirken iş ilanları ve mülakat yönetimi de kurum/yönetici cephesini ilgilendirmekte.

Yaza yaza sorun hal olunur mu bilmem ama belirttiğimiz mevzularında aday,kurum,yönetici açısından farkında ve bilincinde olunması,içselleştirilmesi ve uygulanabilirliği önemli gibi!

Konumuza dönecek olursak!

Hadi canım ya iş ilanı da neymiş dememek gerek aslında…

Bir şirketin kurum kültürünün izlerine ve insan kaynakları politikalarının ne olduğuna dair ön bilgiye yayınlanan iş ilanı ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz aslında.

Doğru adayı bulmak ve şirket insan kaynağı açığını kapatmak üzere hazırlanan mükemmel bir iş ilanı ile kısa zamanda verim alınırken hatalı,eksik,abartılı iş ilanı ile de sürekli zaman ve maliyet kaybı yaşanabilmekte.

Bu da doğru ve etkin kullanıldığında karlı,hatalı ve bilinçsiz bir şekilde yürütüldüğünde ise maliyet kalemini çokça şişirtmekte.

İki önemli soru!

Doğru pozisyona uygun,yetenekli adaya mı ulaşmalıyım yoksa joker karakterli, süper kahraman modunda bir adaya mı?

İkincisini tercih edecek olursanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Zira aldığınız süper kahraman modunda adayın iş yoğunluğuna bağlı olarak her işe koşması,iş tanımının açık olması beraberinde verimsizliği,memnuniyetsizliği ve kısa zamanda işten ayrılma düşüncesini de beraberinde getirecektir.

O zaman şu soruyu haklı olarak sormak gerek!

Nitelikli,yetenekli,potansiyeli yüksek Liderlik,Yenilikçilik,Girişimcilik özelliğine sahip adaylara (2) ulaşmak varken neden joker karakterli,süper kahraman modunda!  arayışlara yönelim ki?

Bu nedenledir ki hazırlanan ve yayınlanan iş ilanlarının niteliği ve içeriği de gerek işe alım süreçlerinde gerekse sonraki süreçlerde aday/kurum/yönetici/ik açısından çok önemli bir boyut kazanmaktadır.

© 2014 Gökhan Yılmaz 

Kaynak :

(1) Eksik ve Hatalı İş İlanı ile Doğru Adayı Bulmaya Çalışmak! – Mart 2013 tarihli yazım

(2) NitelikliYetenekli ve Potansiyeli Yüksek Çalışanlardan Şirket İçi Eğitim Kadrosu Yaratılabilir mi? – Nisan 2014 tarihli yazım

Reklamlar

2 thoughts on “Doğru pozisyona uygun,yetenekli adaya mı ulaşmalıyım yoksa süper kahraman modunda bir adaya mı?

  1. İş ilanlarında kalıplaşmış cümleleri tercih eden, kopyala yapıştır mantığı ile işlanı yayımlayanlar kendileri bile ne istediklerini hatırlamazlar. Bir diğer sorunda iş için gerekli yetkinliklerin min. olarak belirtilmesi her zaman doğru adaya ulaşmada etkili olacaktır. Örn; yurtiçi çalışılacak olan iş için İngilizce bilme kesin şart olarak belirtilmesi gibi… Adayın ihtiyacımızdan fazla yetkinliğe sahip olması bizim için artı sağlar evet ama gereksiz şişirilen ilanlar bazı adayların başvurusunu engelleyebilir.

  2. Öncelikle değerli yorumunuz ve katkınız içinde teşekkür ederim.

    Kesinlikle size katılıyorum.Bu tür ilanlar ne yazık ki çoğunlukta.Örneğinizden hareketle bende yazımda süper kahraman ! olarak adlandırmıştım.

    Saygı ve selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s