İş Değerleri ve Çalışma Hayatına Yansımaları – Yard.Doç.Dr.Mine Afacan Fındıklı

mineafacanfındıklıMerhaba değerli okurlar

Bugün sizlere kısa bir süre önce okumayı bitirdiğim Beta Yayıncılık aracılığı ile okuyucusuyla buluşan Yard.Doç.Dr.Mine Afacan Fındıklı’nın İş Değerleri ve Çalışma Hayatına Yansımaları adlı kitabına değinmeye çalışacağım.

Öncelikle bu güzel çalışmanın sahibi olan Sayın Mine Afacan Fındıklı‘ya,okuma fırsatı sunan Sayın Özlem Helvacı Kılıç‘a ve PERYÖN Merkez‘e çok teşekkür ederim.

Kitapla ilgili değerlendirmede bulundurmadan önce gelin yazar hakkında kısa bir bilgi verelim sizlere;

Yard.Doç.Dr.Mine Afacan Fındıklı,İstanbul Gelişim Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve aynı zamanda PERYÖN Bilgi Yönetimi Grubu üyesi.

Katılanlar mutlaka hatırlayacaktır kendileri, geçtiğimiz sene Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin 04-06 Kasım 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Saray’ında düzenlendiği PERYÖN 21.İnsan Yönetimi Kongresi 2. gününde Biz Nasıl İnsanlarız? İK Profesyonellerin Değerleri? adlı oturuma konuşmacı olarak da katılmıştı.(Kongreye ik blogger olarak katılmıştım fakat yoğunluktan dolayı bu önemli oturumu kaçırmıştım)

Kitaba dönecek olursak;

Kitap içeriği itibari ile bir solukta okuyabileceğiniz bir üsluba ve bolca notlar alabileceğiniz verilere sahip.

Yazar,kitabında değer kavramını ve iş değerlerini kapsamlı bir şekilde ele alarak çalışma hayatına yansımalarını yapılan araştırma ve elde edilen sonuçları ile de detaylı bir şekilde irdelemekte.

Kitapta yer alan araştırma sonuçları ışığında;

Doğru işe doğru insanın yerleşmesinde,tutundurulmasında ve örgüt performansının arttırılmasında önemli bir rolü olan İK yöneticilerine,birey ve örgüt performansının arttırılmasına yönelik olarak değerler çerçevesinde farklı bir bakış açısı kazandırmakta.

İş Değerleri ve Çalışma Hayatına Yansımaları 3 bölümden oluşmakta;

  • Birinci bölümde,iş değerlerine değinmeden önce değer kavramının tanımı,temel özellikleri ve işlevleri,önemi ve değerlerin sınıflandırılması ile ilgili yaklaşımlar ele alınmakta,
  • İkinci bölümde,iş değerlerine yönelik araştırmalar çerçevesinde iş değerleri ve davranış ilişkisi ortaya konulmakta,
  • Üçüncü bölümde ise araştırma kısmı yer almakta.Bu bölümde Yardımcı Üreme Teknikleri (YTÜ) yöneticileri ile çalışanlarına ve PERYÖN’e üye olan İK yöneticileri ve uzmanlarına belirlenen anketler vasıtasıyla çeşitli sorular sorulmuş alınan cevaplar istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmeye çalışılmış.

Beta Yayıncılık aracılığıyla okuyucusuyla buluşan İş Değerleri ve Çalışma Hayatına Yansımaları‘nı en yakın bir kitapçıdan temin edinip okumanızı ve iş kütüphanenizde bulundurmanızı  öneririm 🙂

Kaynak :

Beta Yayıncılık

PERYÖN Kongre

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s