Delifişeklik ; “Sermayeyi Dans Ettiren Yetenek” – Kjell A.Nordström & Jonas Ridderstrale

delifiseklik İki İsveçli akademisyen olan Kjell A.Nordström ve Jonas Ridderstrale’nin birlikte kaleme aldıkları Delifişeklik “Sermayeyi Dans Ettiren Yetenek” (Funky Business Talent Makes Capital Dance) konusu ve içeriği itibari ile elime aldığım günden itibaren soluksuzca okuyup bitirdiğim güzel bir çalışma diyebilirim.

Delifişeklik ; “Sermayeyi Dans Ettiren Yetenek”,bir BZD Yayıncılık ürünü olan Kontent Kitaptan çıkma (Bu arada belirtmek gerekirse kitabın Türkçe ilk baskısı Profilo Yayınları’ndan çıkmış)

Kitabın sayfalarını çevirmeye başladığınızda ilk önce karşınıza yazar Kjell A. Nordstörm’ün önsözde yer verdiği İstanbul’la ilgili güzel değerlendirmelerine rastlıyorsunuz.

Kitap içeriği itibari ile size beyin fırtınası yaşatırken üslup olarak sizi sıkmıyor.Akıcı bir anlatımı var diyebilirim.Ben notlarımı ala ala iki günde bitiriverdim.

Delifişeklik ; “Sermayeyi Dans Ettiren Yetenek” 6 bölümden oluşuyor;

1.Bölümde  Delifişeklik Devri

2.Bölümde Delifişeklik Kuvvetleri

3.Bölümde Delifişek Köy

4.Bölümde Delifişek AŞ

5.Bölümde Delifişek Sen

6.Bölümde ise Delifişekliği Hissetmek yer alıyor.

Kitap kendini şöyle tanıtıyor bizlere;

 Delifişeklik,bize yeni dünyanın ne kadar farklı olduğunu anlatıyor.Eski dünya düzenini artık unutmamız gerekiyor. Bütün geleceğimizin anahtarı bugün 1,3 kilogramlık beyin içinde yatıyor. Rekabet üstünlüğü farklı olmaktan kaynaklanıyor. Farklılık ise kuruluşların yaptıklarından çok bireylerin nasıl düşündüğüne bağlı.Bugün sermayeyi dans ettirebilen yegane şey yetenek.Artık alışılmış tarzlarla iş yapmak mümkün değil,delifişek olmak gerekiyor.

Toplumların işleyiş tarzında,sosyal davranışlarda,beklentilerde ve sistemlerde muazzam değişimler yaşanıyor.Aynı şey çağımızın öncü kurumları olan şirketler için de geçerli.

Bugün ve yarın bu yeni dünyada ayakta kalabilmek ve gelişmek için nelere ihtiyacımız var?Delifişeklik,bu sorulara yaratıcı yanıtlar bulmada bize benzersiz çıkış noktaları sunuyor.

Bu arada kitabı Türkçeleştirerek okuyucusuyla buluşturan başta Profilo Yayıncılık ve BZD Yayıncılık olmak üzere çevirisini sağlayan Ergin Koparan ile kitabın hazırlanış ve çıkış süreçlerinde emeği geçenlere teşekkür etmek gerek.

Not : Dr. Jonas Ridderstråle’nin kitapla ilgili sunumunu içeren videolara aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Jonas Ridderstråle I of III – Funky business

Jonas Ridderstråle II of III – Funky business

Jonas Ridderstråle III of III – Funky business

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s