İK’da Kariyer Yapmayı Hedefleyenlerin Gündeminde Neler Olmalıdır?

Merhaba değerli blog okurları

Dün akşam İK Proje Danışmanı Sayın İpek Aral’ın Kaynağım İnsan blogunda Soru/Cevap bölümünde gezinirken bir okuyucunun sorusu ve Sayın İpek Aral’ın soruya karşı verdiği doğru tespitlerle dolu cevabı ilgimi çekti.İlgimi çekmekle kalmadı bu konuyu blogumda işleme gereğini duydum.

Okuyucunun sorusu özetle insan kaynakları alanında kariyer yapma isteği üzerineydi.

Meslek seçimi her devrin (ekonomik,sosyal,eğitim ve teknolojik) koşullarına göre bizleri bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde etkileyerek iş hayatına şu ya da bu şekilde başlamamıza neden olur.

İnsan kaynakları mesleğine olan ilgiyi de bu anlamda değerlendirebiliriz bir bakıma.

“İnsan kaynakları mesleğinin ana dinamosu insandır.Bu dinamonun temelini de insan kaynağının  ihtiyaç ve istekleri, bağlılığı,gelişimi, motivasyonu,performansı ve mutluluğu oluşturur.”

İnsan kaynakları sadece çalışanlarla değil şirket üst yönetimleriyle,diğer departman birimleriyle,müşterilerle özetle iç ve dış paydaşlarla sürekli etkileşim halinde bulunduğu sosyal,ekonomik ve teknolojiden yoğun bir şekilde etkilenerek gelişme gösteren insan odaklı bir alandır.

Bu bağlamda en son söylenecek şeyi en başta söylemek gerekirse;

Hiç  iş deneyimi (staj vs.) olmayan/farklı pozisyonlarda iş tecrübesi bulunmayan adayların direk İK’da çalışma arzusu kısa ve orta vadede mesleki başarısızlığa davetiye çıkarabilmektedir. Farklı pozisyonlarda çalışmak,iş bilgisi edinmek,farklı şirket kültürlerini,yönetim biçimlerini tanımak ve de en önemlisi de insanlarla iletişim ve etkileşim içinde bulunulması (tanımak,analiz etmek)  insan kaynakları mesleğini icra ederken,insan kaynakları politika ve uygulamalarının oluşturulmasında ve hayata geçirilmesinde çeşitli katkılar sağlamaktadır.

Eğitim hayatı veya mezuniyet sonrasındaki dönemlerde her hangi bir pozisyonda (müşteri hizmetleri, satış, pazarlama,bir sivil toplum kuruluşunda gönüllük vs.) çalışmanın en büyük katkısı sadece iş bilgisi edinmek değil ayrıca güçlü ve zayıf yönlerin,beceri ve yeteneklerin farkına varılmasını da sağlamaktadır.

Bu farkına varılma durumu eğitim ve kariyer geleceğinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine (fırsatların kaçırılmaması, pişmanlıkların yaşanmaması,zaman ve emek kaybının olmaması gibi) zemin hazırlamaktadır. Başlıktan hareketle insan kaynakları mesleğine ilgi duyanların,gönül verenlerin gündeminde neler  olmalıdır? Bu soruyu iki ana safhada  cevaplandırabiliriz;

 • İnsan kaynakları mesleğine adım atmadan  önce farklı pozisyon veya pozisyonlarda iş bilgisi edinmeye çalışmaktır.

İş bilgisinin edinildiği bu süreçte insan kaynakları yönetimi ile ilgili olarak yerli ve yabancı mesleki kitapların okunması,insan kaynakları ile ilgili etkinliklerin takibi,katılımı,insan kaynakları bloglarının takibi,kişisel blogun oluşturulması,sosyal medya platformlarının kişisel ve mesleki gelişim için etkin bir şekilde kullanılmaya çalışılması yararlı olacaktır.

699fd5c959ef6693f7449922c5c7215cBu ilk safhayla ilgili daha detaylı ve aydınlatıcı bilgiler edinmek isterseniz eğer Kaynağım İnsan Blogu sahibi İK Proje Danışmanı Sayın İpek Aral’ın farklı tarihlerde yayınladığı şu paylaşımların size faydalı olacağı kanısındayım.

İK Mesleğine Girmek İçin Ne Yapmalıyım?

İnsan Kaynakları En Zor/En Ağır İştir              Neden Blog Okumalısınız?

 • İkinci safhada yani insan kaynakları mesleğine giriş ve yetişme devresinde ise ileriye dönük mesleki vizyonun şekillenmesini sağlayacak stratejik girişimlerde bulunmaya çalışmaktır.

Geçen sene  Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin 04-06 Kasım 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Saray’ında düzenlendiği PERYÖN 21.İnsan Yönetimi Kongresine ik blogger katılmıştım.

Mehmet-Sait-GözümKongrenin ilk gününde Yönetim Danışmanı Sayın Mehmet Sait Gözüm ‘ün  Yönetim Kurulu Üyeliğine Hazırlanırken Bilmeniz Gerekenler adlı oturumuna katılan Sayın İpek Aral,oturum sonrasında ayak üstü Mehmet Sait Gözüm ile yaptığı keyifli ve bir o kadarda insan kaynakları adına ufuk açıcı diyaloglara tesadüfen denk gelmiş ve insan kaynaklarında ilerlemeyi düşünen biri olarak hayran kalmıştım.(O gün Sayın Mehmet Sait Gözüm ün oturumunu kaçırdığıma da üzülmüştüm)

Yönetim Danışmanı  Sayın Mehmet Sait Gözüm  Yönetim Kurulu Üyeliğine Hazırlanırken Bilmeniz Gerekenler‘de özetle şunlara değinmişti;

 1. İş bilgisi edinin
 2. Finans (Mali İşler) Müdürü ile aranızı iyi tutun,yakınlaşın
 3. Yönetim Kurulu Başkanı’na yardım edin

İK’da kariyer yapmayı düşünenler ile bu meslekte gelişmekte olanlar için yukarıda maddeleştirerek değinmeye çalıştığım unsurlar başlarda  ilgili çekici gelmeyebilir ama  ileri ki zamanlarda ik stratejileri,politikaları ve uygulamalarının sağlıklı ve doğru bir şekilde sürdürülebirliğinde çok önemli rol oynamaktadır.

Yönetim Danışmanı Sayın Mehmet Sait Gözüm  ‘ün ifade ettiği bu üç önemli maddeyle ilgili detaylı bilgiye  Sayın İpek Aral’ın kongre sonrası yayınladığı  İK Yöneticisi Ne Zaman Yönetim Kuruluna Girer? ‘den öğrenebileceğiniz gibi konuyla yakından ilgisi olması açısından İnsan Kaynakları Ne Zaman Üst Yönetimdeki Yerini Alacak adlı paylaşımından da ayrıca faydalanabilirsiniz.

Özetleyecek olursak;

 • İş bilgisine sahip olmak,farklı şirket kültürlerini,yönetim biçimlerini tanımak,yöneticilerle çalışmak,
 • Finans bilgisine sahip olmak,
 • İnsanlarla iletişim ve etkileşim içinde bulunulması (tanımak,analiz etmek),
 • Kişisel ve mesleki gelişime önem vermek,
 • İnsan kaynakları yönetimi ile ilgili sektörel gelişmeleri,yerli ve yabancı mesleki kaynakları takip etmek,
 • İnternet’i ve sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmaya çalışmak,
 • Bilgi üretmek ve paylaşmak,
 • Yenilikçi,girişimci özelliklere sahip olmak

İnsan kaynakları mesleğini düşünenlerin ve bu alanda ilerlemek isteyenlerin gündeminde sürekli güncel bir şekilde yer almalıdır.

©  2014 Gökhan Yılmaz 

Kaynak : Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar ve linkler  İpek Aral – Kaynağım İnsan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s