Nitelikli,Yetenekli ve Potansiyeli Yüksek Çalışanlardan Şirket İçi Eğitim Kadrosu Yaratılabilir mi?

employee engagementDaha önce yayınlamış olduğum  “Şirket İçi Eğitimler Bazen Neden İstenen Sonuçları Vermez” adlı yazımda şirket içi eğitimin önemine, zaman,emek ve bütçe oluşturularak düzenlenen eğitimlerin bazen neden istenen sonuçları veremediğine değinmeye çalışmıştım. (1)

Bu yazımda ise çalışan bağlılığı ve şirket içi eğitimler ilişkisine değinerek kuruma ve insan kaynağına olası etkilerini ele almak istedim.

Günümüzde şirketler dolayısıyla da insan kaynakları yöneticileri  insan kaynakları politika ve uygulamalarını doğru pozisyona doğru adayı konumlandırmaya,nitelikli ve de yetenekli çalışanları kaybetmeme temeli üzerine kurmaya çalışmaktadırlar.

Nitelikli ve de yetenekli çalışanları kuruma gönülden bağlayan,başarılı,verimli ve mutlu olmasını sağlayan sadece tatminkar bir ücret ve çeşitli yan haklar değildir.Bunlarla beraber kariyer ve gelişim olanaklarının varlığı,güven duyma,takdir ve teşekkür,iyi bir yöneticiye ve iş ortamına sahip olma gibi etmenleri de ek olarak sayabiliriz.

Yukarıda belirtmeye çalıştığım etmenler dışında çalışan bağlılığını güçlendirici diğer uygulamalarda pekala hayata geçirilebilir.

Bunlardan biri de eğitim uzmanları ile koordineli bir şekilde faaliyette bulunacak nitelikli, yetenekli ve potansiyeli yüksek çalışanlardan oluşan şirket içi eğitim kadrosunu oluşturmaktır.

Peki böyle bir uygulama başarılı sonuçlar doğurabilir mi?

Doğurabilir şöyle ki;

Nitelikli,yetenekli, potansiyeli yüksekLiderlik, Yenilikçilik, Girişimcilik (2)” özelliğine sahip alanında başarılı çalışanlarında yer alacağı eğitim kadrosu ile düzenlenecek eğitimlerin verimli geçeceğine,çalışanlara ve kuruma pozitif manada yansımaları olacağı kanaatindeyim.

Liderlik, Yenilikçilik ve Girişimcilik özelliğine sahip çalışanlar kişisel ve mesleki gelişimlerine önem verirler. Sektörel ve mesleki değişimleri ve gelişimleri takip ederek  bilgi üretmekle kalmazlar ayrıca  çalıştığı kuruma ve iş süreçlerine de yansıtmaya çalışırlar.

Bu düzeydeki çalışanlar,verilecek eğitimlerin içeriğine ve sonuçlarına teorik bilgiden daha fazlasını katabilirler. (Bilgi+Tecrübe+ İsteklilik+Motivasyon+Aidiyet Duygusu)

Bu arada Liderlik, Yenilikçilik ve Girişimcilik özelliğine sahip çalışanların yaratacağı güç ve sinerji eğitim haricinde;

  • Kurum kültürüne,
  • Çalışma ortamına, çalışan ilişkilerine,
  • Şirketin kısa, orta ve uzun vadedeki stratejik planlarına,girişimlerine,
  • Araştırma ve geliştirme birimine,
  • Marka ve itibar yönetimine de pozitif anlamda doğrudan veya dolayı olarak yansımaları olabilecektir.

Peki sizler neler düşünüyorsunuz? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum 🙂

© 2014 Gökhan Yılmaz 

Kaynak :

(1)  Şirket İçi Eğitimler Bazen Neden İstenen Sonuçları Vermez

(2) İpek Aral – Kaynağım İnsan – Performans Değerlendirme 3.0

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s