HBR – Yöneticiler İçin Finansın Temelleri

Merhaba değerli okuyucular

Bugün sizlere gönüllüsü olduğum Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN)‘ün yakın zamanlarda hayata geçirdiği PERYÖN Yayınlar projesi kapsamında ilk yayınlanan ve  kılavuz niteliğindeki birbirinden değerli makalelerin yer aldığı”Yöneticiler İçin Finansın Temelleri” adlı kitaptan bahsedeceğim.PERYÖN

Öncelikle bu harika kitabı göndererek okuma fırsatı yarattıkları için Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN)‘e ve güzide ekibine çok teşekkür ederim.

Yöneticiler İçin Finansın Temelleri dünyanın en seçkin yayın kuruluşlarından Harvard Business Review Press tarafından hazırlandı ve kurumsal yayıncılık konusunda Türkiye’nin öncü firmalarından biri olan BZD Yayın ve İletişim Hizmetleri tarafından Türkçeye çevrilerek PERYÖN Yayınlar aracılığı ile okuyucusuyla buluştu.

Finans diline ne kadar hakimsiniz?

Rakamsal verilerle aranız nasıl?

Rakamsal verileri doğru yorumlayabiliyor musunuz?

Bu dili ve finansal araçları iş süreçleriniz de,toplantılarınızda,önemli kararlarınızda ve yatırımlarınızda ne derecede kullanıyorsunuz?

Kılavuz niteliğindeki bu kitap sadece asıl işi finans olmayan yöneticilere değil her yöneticinin ihtiyacı olabilecek bilgileri basit ve pratik bir şekilde anlatmakla kalmayıp kariyerini olumlu yönde etkileyecek her yöneticiye temel noktalarda uzmanlaşmaları için yolda  göstermekte.

Finans diline uzaksanız eğer  hiç üzülmeyin.Yöneticiler İçin Finansın Temellerini okurken finansın dilini öğrenmek ve anlamak   için sık sık finansal kavramların açıklamalarını bulacak, konuları daha iyi anlayabilmeniz için de uygulamalı şirket örnekleriyle de sık sık  karşılaşacaksınız.

Yöneticiler İçin Finansın Temelleri’ne kısaca değinmek gerekirse 3 bölümden oluşmakta;

  • 1. bölümde “Finansın Temelleri:Korkmayın” başlığı altında anahtar terimleri ve 3 temel finansal tabloyu açıklamakta
  • 2. bölümde “İyi Kararlar Almak ve Rakamları Harekete Geçirmek” başlığı altında finansın önemli araçlarından bazılarını nasıl kullanacağımızı göstermekte
  • 3.bölümde ise “Finansal Verilerin Sınırı” başlığı altında rakamlardan bir adım uzaklaşıp kendinize karşı tetikte olmanızın önemini vurgulamakta.Bu bölümde ayrıca Finansal IQ’nuzu ölçmek ve değerlendirmek üzere “Finans Testi” ile finansal kavramların açıklandığı “Kavram Dizini” de yer almakta.

PERYÖN Yayınlar‘dan çıkmış olan kılavuz niteliğindeki birbirinden değerli makalelerin yer aldığı bu harika çalışmayı iş kütüphanenize katmayı ve okumanızı tavsiye ederim.(HBR – Yöneticiler İçin Finansın Temellerini peryon@peryon.org.tr adresinden iletişime geçilerek mail yoluyla sipariş verebilir.)

Bu harika projeyi (PERYÖN Yayınlar)  hayata geçiren başta PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yiğit Oğuz Duman,PERYÖN Yayınlar ve Kongreden Sorumlu Üyesi İdil Türkmenoğlu,PERYÖN Genel Sekreteri Özlem Helvacı Kılıç‘a,bu harika kitabın hazırlanmasında emeği geçen tüm yayınlar çalışma grubu üyelerine,dilimize çeviren BZD Yayın ve İletişim Hizmetleri ne ve HBR‘ye sonsuz teşekkürler.

Güzel bir çalışma ile merhaba deyip okuyucuyla buluşan PERYÖN Yayınlar’a bu önemli yolculukta nice başarılar dilerim.

Reklamlar

3 thoughts on “HBR – Yöneticiler İçin Finansın Temelleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s