The Employer Brand – Simon Barrow & Richard Mosley

employerbrandSimon Barrow ve Richard Mosley‘in birlikte kaleme aldıkları  The Employer Brand (Kavramın Yaratıcısından Güçlü Bir İşveren Markası Oluşturmanın Sırları) elime aldığım günden itibaren bırakmadığım,dikkatlice okuyup notlar aldığım yol gösterici nefis bir çalışma diyebilirim.

Öncelikle bu harika ve de önemli kitabı okuma fırsatı yaratan Realta Danışmanlık‘tan Sayın Ali Ayaz Bey‘e buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Realta Danışmanlığın Türkçe’ye çevirterek ülkemiz iş dünyasına kazandırdığı The Employer Brand işveren markası yönetimi hakkında yazılan ilk ve en kapsamlı kitap olma özelliğini de göstermektedir.

Bu bakımdan bu kitabın dilimize çevrilmesinde ve yayınlanmasında emeği geçen Realta Danışmanlık ekibine de ayrıca teşekkür ederim.

İşveren markası kavramının yaratıcısı olan  Simon Barrow uzun yıllar çalıştığı reklam/pazarlama alanındaki bilgi ve tecrübelerini mükemmel bir şekilde İK iş süreçlerine dahil etmiş.

Kitapta dikkatimi çeken noktalardan biri de bizim son yıllarda üzerinde düşündüğümüz,tartıştığımız ve çalışmalarda bulunduğumuz konulara İngiltere’de 80’li,90’lı yıllarda konuşuluyor,çalışmalarda bulunuyor olması idi.

The Employer Brand‘i okurken işveren markasıyla ilgili anlatımı zenginleştiren pek çok,kaynak, araştırma ve kurumsal örneğe rastlayacaksınız.

Kitaptan kısaca bahsetmek gerekirse The Employer Brand üç bölümden oluşmakta;

  • Birinci bölümde Simon Barrow (Değişimin Gerekçesi) işveren markasının ortaya çıkışını ve üst yönetim tarafından kabul edilmesini açıklarken,
  • İkinci bölümde Richard Mosley de (Uygulama Kılavuzu) işveren markası düşünme biçiminin kuruluşa uygulanması ile ilgili bazı pratik adımları dile getirmekte,
  • Üçüncü bölümde ise Ekler yer almakta.Ekler bölümünde kitap içeriğinin başarılı bir şekilde uygulamaya geçişini Reuters ve Tesco örnekleri ile  açıklamakta.

Realta Danışmanlık‘tan temin edebileceğiniz The Employer Brand çalışmalarınızda kaynak ve yol gösterici olması açısından önemli bir kitap olması nedeniyle  mesleki kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bu arada işveren markası ile ilgili olarak  Simon Barrow ve Richard Mosley’in sunumlarının yer aldığı videolara aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile izleyebilirsiniz.

Richard Mosley  Employer Branding — A Business Introduction 

Simon Barrow    Real Employer Brands; It’s not what you say, it’s what you do.

Kaynak :

Realta Danışmanlık

Top Employers Institute

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s