Sürdürülebilir Hayat Amacının Bireysel ve Kurumsal Yansımaları Var mıdır?

İş ve sosyal hayatta başarılı ve mutlu olabilmenin sihirli anahtarlarından birisi de sürdürülebilir hayat amacının varlığıdır.Hayat amacı bizi sürekli zinde tutar,motive eder,sinerji yaratır ve yol gösterici olur.

Çalışma hayatına atılmış her insanın aklının bir köşesinde  şu ya da bu şekilde emeklilik hayalleri yatmaktadır.

Kimimiz sakin bir yerde inzivaya çekilip dinlenecek kimimiz ise aynı tempo,aynı başarı ve aynı sinerji ile bilgi ve tecrübelerini farklı kanallar vasıtasıyla (eğitim kurumları,sivil toplum kuruluşları,danışmanlık firmaları) yeni kuşaklara aktaracak.

Bilinildiği üzere okulda edindiğimiz bilgiler genellikle teoriktir.Bizi asıl olgunlaştıran,büyüten ve geliştiren sahaya indiğimizde edindiğimiz deneyimlerdir.

Bilgiye ulaşmak kolaydır zor olan deneyimlerdir.Deneyim kazanmak ise bir süreç (belirli bir zaman dilimi) gerektirir.

İyi bir gözlem gücüne ve farkındalığa sahip her insan,belirli bir yaşa gelmiş veya kariyer hayatının doruğunda olduğu halde çalışkanlığı,çalışmaları,sinerjisi ve optimist kişiliğe sahip nitelikli insanlara hayranlık duymakta,sevmekte ve kendisine rol model olarak almaktadır.

Onların başarı hikayelerini okumaya kalktığımızda ise karşımıza  sürdürülebilir hayat amacının izleri çıkmakla beraber kulağımıza küpe olabilecek  sayısız  anektodlarla dolu olduğunu rahatlıkla görebilmekteyiz.

Sürdürülebilir hayat amacına sahip insanlar;

Davranış,düşünce ve çalışmaları ile topluma fayda sağladıkları gibi şirketlerin insan kaynakları politikalarına ve kurumsal kültürlerine de ayrıca pozitif izler bırakırlar.Bu pozitif izler şirketin performans ve verimine etki edebileceği gibi çalışanlarında motivesine,aidiyet duygularının oluşumuna ve kemikleşmesine de yansıyabilmektedir.

Geleceğin inşası dünün ve bugünün birleşiminden doğar.

Bu nedenledir ki geleceğin inşasında başarı hikayeleri,değerler, bilgi birikimi ve tecrübeler ile sürdürülebilir hayat amaçları son derece etkilidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s