Sosyal Mecralarda Var Olayım Derken Asosyalleşmek!

Daha dün gibi hatırlıyorum Bulletin Board System‘i (aramızda hatırlayan ve kullanmış olan eminim vardır) 🙂

Bilgi teknolojilerinin ve internet‘in gelişimi ile beraber artık sokakta,evde,işyerinde,cafede,eğlence mekanlarında velhasıl her ortamda elimize sığacak boyuttaki araçlarla sanal dünyanın içinde sörf yapıyoruz,izler bırakıyoruz.

İçerik üretmek,iletişim kurmak,öğrenmek,eğlenmek çok güzel bir şey fakat bazen dozaşı aşıyoruz gibi…

İşyerinde çalışma arkadaşlarımızla veya yöneticimizle bir sorun çıktığında açık iletişimde bulunmak yerine sanal mecralara yöneliyoruz.Kızgınlığımızı,öfkemizi buralarda yansıtıyoruz.(Böyle davranarak bir bakıma psikolojik olarak rahatladığımızı sanıyoruz lakin var olan soruna çözüm olmadığı gibi genellikle o sorun yerli yerinde durup  bizi beklemekte!)

Evde aile bireyleriyle etkin diyalog yerine (hatır sormak,dertleşmek,mutlulukları paylaşmak vs.) yine aynı şekilde sanal mecralara daha çok odaklanıyoruz.(Şunu da belirtmekten geçemeyeceğim özellikle aile içi davranışlarınızın temelinde kuşak farklılıklarının da yansımaları vardır.Bunu daha önce yayınladığım “Kuşak Farklılıklarının Önemi,Analizi ve Yansımaları” adlı yazımda açıklamaya çalışmıştım.)

Nereye gittiğimizi,ne yaptığımızı,kimlerle takıldığımızı,ne yediğimizi,kızgınlığımızı,kimi zaman en gülünç halimizi anlık olarak sosyal mecralarda herkesle paylaşıveriyoruz. İyi mi yapıyoruz? Tartışmalı bu sorunun cevabını siz değerli okurlarıma bırakıyorum?

Kendimizi gerçek hayattan soyutlayarak digital dünyada fazlaca nefes almak  yerine başımızı kaldırıp etrafımıza bir bakmalıyız.Kitap sayfalarını karıştırmalı,masmavi denizin,doğanın,canlıların velhasıl tüm güzelliklerin farkına varıp hisssetmeli,içimize çekmeli,dokumalı ve yaşamalıyız.

Bilgi teknolojilerindeki inanılmaz hızlı değişim hayatımızın her alanında bizlere kolaylıklar sunadursun aynı oranda da bağımlı olma tehlikesiyle karşı karşıyayız.Sanırım bunun çözümü bilinçli kullanımda olsa gerek!

Bugün bu haldeysek gelecekte nasıl olacağız kim bilir!

Gelecekte teknoloji,akıllı yazılımlar,robotlar sosyal ve iş hayatımıza hangi oranda etki edecek,psikolojimizi,sağlımızı ne derecede etkileyecek  sorusuna şimdiden kesin cevaplar bulmak erken gibi..Bekleyip göreceğiz 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s