İş Hayatındaki Değişime Paralel Olarak Çalışanı İş Değiştirmeye İten Nedenler!

Merhaba değerli okuyucular

Bu yazımda çalışanların kariyer hayatları boyunca neden birden fazla şirkette çalışma eylimine girdiklerini,değişen iş hayatını ve çalışanın bu değişim içerisindeki yerini irdelemeye çalışacağım.

Şöyle bir hafızamızı tazelemeye ne dersiniz?

Eskiden bir şirkete girer uzun yıllar çalışarak oradan emekli olarak ayrılırdık.Eminim herkesin çevresinde ve ailesinde de mutlaka bu şekilde uzun yıllar çalışarak kariyer hayatını emeklilikle ödüllendirmiş insanlar vardır.

Kim istemez ki kariyer hayatına büyük heyecanla başladığı bir şirkette uzun yıllar çalışarak emekli olmayı 🙂

Konuyu iki farklı  açından ele alacak olursak;

İlkin bugün çalışma hayatımız ve iş dünyası çok farklı bir boyuta ulaşmış durumda.

İnsanoğlu tarım toplumundan sanayi ve endüstri dönemine oradan da bilgi çağına doğru epey bir yol aldı.Her alandaki hızlı değişime bağlı olarak artık sektörler,pozisyonlar,meslekler farklılaşmakta ve çeşitlenmektedir.

Keza kimi sektörler,meslekler değerini yitirirken zamanın şartları içerisinde yeni yeni sektörler ve mesleklerde  doğmaya başladı.

Dün bir çok iş kolunda daha çok insan gücü etkinken bugün (iş arkadaşı) diyebileceğimiz robotlar,otomasyon sistemleri,akıllı yazılımlar insanoğlunu gerek iş gerekse sosyal hayatının tam da merkezine yerleşmiş durumdadır. Hatta gelecekte insanoğlunun yaptığı bir çok işe talip olarak insan gücünün  iş hayatındaki rolünün giderek azalacağını da söyleyebiliriz.

Sonuç olarak her alandaki bu hızlı değişim döngüsü insanoğlunun bilgi,beceri,ihtiyaçlar,eğitim ve hayatları üzerine de çok önemli izler bırakacağı kuşkusuzdur.

İkinci olarak ekonomik şartların,şirketlerin küçülme/büyüme dönemlerinin (işten çıkarma/işe alımlar),çalışanların sosyolojik ve psikolojik durumları ile bilgi ve beceri derecelerinin,kuşak farklılıkların da etkisi sonucu dönem dönem iş değişikliğine götürebilmektedir.

Peki bir çalışanı iş değiştirmeye iten nedenler nelerdir?

Bu soruyu ana hatlarıyla şu şekilde yanıtlayabiliriz aslında;

  • Kişisel gelişim ve kariyer imkanlarının sınırlı olması,
  • Kuruma olan bağlılık ve güven duygusunun zayıflığı,
  • Kurum kültürüyle,çalışanlarla veya yöneticiyle uyumsuzluk,
  • Ücret yetersizliği,
  • Terfi,takdir ve teşekkür beklentisi,
  • Sağlıklı insan kaynakları sistem ve uygulamalarının olmayışı/zayıflığı

gibi nedenleri sayabiliriz.

Diğer taraftan çalışanın beceri,yetkinlik ve ilgi alanlarının farkında olamama gibi nedenlere bağlı olarak hatalı kariyer planlama sonucunda iş değişikliği sürecine gidilmesi de sıklıkla yaşanmaktadır.

Özetleyecek olursak ekonomide,bilim ve teknolojide,eğitim ve iletişim sektörlerindeki hızlı değişim sektörleri, meslekleri ve çalışma hayatımızı doğrudan etkilemektedir.

Ancak burada asıl belirleyici unsur;

Şirket üst yönetimlerinin ve insan kaynakları departmanlarının;doğru pozisyona doğru insanın konumlandırmaları, bireysel ve kurumsal kariyer planlama,rotasyon,yetenek ve eğitim yönetimine, adil performans değerlendirmenin yapılmasına önem vermeleri,ekonomik koşullara uygun sağlıklı ücret sistemlerini gerçekleştirilmesi,güven duygusunun hakim kılınması ve şirket içi pozitif iletişiminin sürdürülebilirliğidir.

Herkese güzel bir çalışma haftası dilerim 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s