Türkiye İK Bloglarında Son Durum!

Mesleki bloglar ülkemizde giderek önem kazanmakta ve çok hızlı olmasa da artış göstermekte.Pazarlama,reklam, moda,sosyal medya blogları popüleritisini sürdüredursun artık bu kulvarda insan kaynakları da yer alıyor diyebiliriz. İnsan kaynaklarının özellikle sosyal medya platformlarını hızlı bir şekilde iş süreçlerinde  kullanmasıyla beraber artık  sosyal mecralarda gür bir şekilde bende varım demektedir.Bu doğrultu da sayıca fazla olmayan özgün ve zengin içerikli ik bloglarında son yıllarda artış yaşanmaktadır.

Bu noktada değerli okuyucularımızın aklına şöyle bir soru gelebilir;

Peki neden İK Blogu okumalıyım?

Bu soruya en detaylı yanıtı Kaynagım İnsan‘dan Sayın İpek Aral Kişioğlu’nun 5 Aralık 2012 tarihli Neden İK Blogu Okumalısınız? başlıklı yazısında bulabilirsiniz.

Ülkemizdeki insan kaynakları bloglarının sayısı şu ana kadar tam anlamıyla bilinemiyordu.Çünkü blog yazma girişiminde bulunanlar başlarda büyük hevesle başlayıp ama bir süre sonra (iş yoğunluğu,motivasyon düşüklüğü vb.) nedenlerle yazmayı ve paylaşmayı bırakmaktaydılar.peryon

Bu noktada bir çok değerli ik blogger İK ve Kariyer Blogları ile ilgili bireysel veritabanı çalışması gerçekleştirdiler.

Geçtiğimiz sene Yetenek ve Kariyer‘den Cengiz Çatalkaya 11 Kasım 2012 tarihinde yayınlamış olduğu paylaşımda “Kariyer ve İnsan Kaynakları Blogları V.1.0 adlı bir liste çalışmasında bulunarak Kariyer ve İK Bloglarıyla ilgili bir veritabanı çalışmasında bulunmuştu.

Siz değerli okuyuculara yakın zamanda gerçekleşen büyük bir gelişmeyi de aktarmak gerekirse;20131106_162819

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye İnsan Yönetimi Derneği 04-06 Kasım 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Saray’ında PERYÖN 21.İnsan Yönetimi Kongresi düzenlendi.Bu sene ki kongrede PERYÖN bir ilke imza atarak PERYÖN İK Blog  Ödülleri 2013 yarışması düzenledi.Yarışmaya birbirinden kıymetli, değerli ik blogger katılarak tatlı bir rekabet ve olgunluk içinde yarıştı.

Bu yarışma sayesinde insan kaynakları alanında zaman ve emek ayırıp sektörel içerik üreten değerli insanlar da tanınmış oldu.Tanınmış olmakla kalmadı insan kaynakları alanında blog açacaklara da büyük bir motivasyon ve destek sağladı diyebiliriz.Şunu da belirtmek gerekir ki bu anlamlı yarışma projesi fikri Liderlik Ruhu‘ndan Sayın Banu Çakar‘dan geldi. Bu anlamlı ve önemli proje fikrini PERYÖN‘e ileterek kurumsal bir yapıya bürünmesine ön ayak oldu.Buradan bir kez daha öncülük ve katkılarından dolayı Sayın Banu Çakar‘a,Sayın Özlem Helvacı Kılıç’a,PERYÖN kurumuna ve de  değerli ekibine  çok teşekkür ediyoruz.20131105_182340

PERYÖN İK Blog Ödülleri 2013 yarışması sonrasında iki değerli arkadaşımız (Ali Cevat Ünsal ve Artemiz Güler) ülkemizdeki var olan ve yeni faaliyete geçen ik blogları ile ilgili veritabanı çalışmasında bulundular. (Buradan bir kez daha kendilerine katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz ).

Aşağıda ülkemizdeki ik bloglarının son güncel halini tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ali Cevat Ünsal ;

İnsan Kaynakları Alanında Yazarlık Yapan Bloggerlar

Artemiz Güler

Türkiye İK Blogları  (HR Blogs Turkey) 

Güncel,özgün içerikli insan kaynakları bloggerların giderek çoğalması,bilgi ve deneyimleriyle insan kaynaklarına yepyeni bir soluk getirerek ülkemize özgü ik kültürü ve sisteminin  ve de ik sanal akademisinin oluşmasında önemli bir yapı taşı haline gelmesi en büyük temennimdir.

Not : Listede adını bulunamayanlar bu listeyi hazırlayan arkadaşlarla iletişime geçebilirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s