Şirketler ve Liderlik Bağlamında Değişim Süreci

İçinde yaşadığımız dünya sosyal,ekonomik,kültürel ve bilimsel anlamda hızlı bir değişim yaşamakta.Şöyle bir tarihsel sürece kısaca göz attığımızda tarım toplumundan endüstri/sanayi dönemine oradan da bilgi çağına doğru hızla yol aldığını görmekteyiz.

Bu süreçte şirketler,çalışanlar,iş süreçleri,pozisyonlar ve sektörlerde sürekli bir değişim süreci içerisinde bulunmaktadır.

Değişim ve gelişmeler ışığında bir şirketin yönetim kadrosu,insan kaynakları politikaları,iş süreçleri,pazarlama,satış ve finansal politikaları gibi unsurlarda değişim sürecine paralel olarak koordineli bir şekilde olması gerekmektedir.

Bir şirketin başarısında ve uzun ömürlü olmasında yukarıda arz ettiğimiz unsurlara ek olarak söylemek gerekirse;

Şirket strateji ve politikalarının sürekli güncellenebilirliği önemlidir.Güncellenebilir strateji ve politikalar,çıkabilecek sorunları hızlı bir şekilde çözmekle kalmaz,yeni fikir ve projelerin ortaya çıkmasına,sinerjinin ve verimliliğin sürdürülebilirliğine de katkı sağlar.

Değişim sürecine paralel olarak çalışanlarına verdiği değer,kar odaklılıktan ziyade insan odaklıklılık,sosyal sorumluluk politikaları,marka ve itibar yönetiminin de doğru ve etkili bir şekilde uygulanması bir şirketin kısa,orta ve uzun vadede verimlilik,kazanç ve büyümesine de önemli katkıları olmaktadır.

Jack Welch “Dış değişim hızı iç değişim hızını geçtiğinde son görünmeye başlamıştır.” der. Jack Welch’in  bu yaklaşıma kesinlikle katılıyorum. Değişmeyen şirketler bir bakıma bir süre sonra yok olmaya mahkümdür diyebiliriz.

Bu bağlamda şirketlerin ve üst yönetimlerin değişim süreci ile ilgili farkındalıkları,yaklaşımları,öngörüleri,risk alma dereceleri,stratejileri ve politikaları çok önemli bir boyut kazanmaktadır.

Konuyla alakası olması açısından 15-16 Şubat 2012  tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesinde konuşmacı olarak yer alan Blanchard International Türkiye’den kıdemli uzman ve eğitmen sayın Nesim Levi’nin Değişim ve Yenilenmede Liderlik adlı 3 bölüm halindeki nefis sunumunu izlemenizi tavsiye ederim.

1.Bölüm –  2.Bölüm  –  3.Bölüm 

Kaynak :

http://2012.insankaynaklarizirvesi.com/ik-program.asp

http://www.blanchard.com.tr/public/press-releases-archived.aspx?id=28

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s