Sonuç Odaklı İş Ortamı (ROWE)

Yoğun olarak gündemde olan ve çeşitli platformlarda “Çalışan bağlılık oranı nasıl arttırılır,yetenekli aday nasıl elde tutulur, çalışan ve iş verimliliği nasıl yükseltilir? ”  gibi sorunların sıkça dile getirildiği bir zamanda ;Daniel H. Pink‘in “Daniel Pink İle Şaşırtıcı Motivasyon Bilimi Üzerine” adlı TED konuşmasını izlerken sunum içerisinde adı geçen ROWE kavramı (Sonuç Odaklı İş Ortamı) ilgimi çekti.

ROWE (Results Only Work Environment) Jody Thompson ve Cali Ressler tarafından oluşturulan ve ilk olarak 2003 yılında Best Buy’da uygulanan bir insan kaynakları yönetim stratejisidir.Bu iş stratejisi Kuzey Amerika’daki bir çok şirket tarafından uygulanmış ve başarılı sonuçlar da elde edilmiş.

Bu uygulamaya kısaca değinilecek olursa;

Sonuç odaklı iş  ortamında çalışanların belli bir vardiyası yoktur.Ne zaman isterlerse o zaman işe gelirler.Belli bir saatte ofiste olmaları gerekmez.Ya da çalışanlar hiç  gelmeyebilirler.Tek yapmaları gereken işi halletmektir.Nasıl yaptıkları,ne zaman yaptıkları ve nerede yaptıkları tamamen çalışanlara kalmış bir şeydir.Toplantılar opsiyoneldir.

Sonuç odaklı iş ortamı uygulaması ile hemen her yerde üretkenlik olur.Çalışanın kendini adaması ve çalışan tatmini artar.Daha iyi bir iş/yaşam dengesi oluşur.Çalışan bağlılık oranı artarken iş değiştirenlerin sayısında da azalmalar olur.

Pazartesi sendromunun,sıkıcı iş ortamlarının,istenmeyen çalışan veya yöneticilerin olduğu bir ortamda ROWE uygulaması sanırım bir çoğumuzun kulağına hoş gelecektir.

Ülkemizde bu uygulama yakın zamanda gerçekleşir mi bilinmez ama gerçekleşirse gerçekten de gerek çalışan gerekse kurum adına olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

ROWE hakkında daha fazla detay almak için ;

Jody Tompson ve Cali Ressler tarafından kaleme alınan Why Work Sucks and How to Fix It:The  Results-Only  Revulation ve Why Managing Sucks and How to Fix It: A Results-Only Guide to Taking Control of Work,Not People adlı iki harika kitaba ulaşabilir ayrıca Summary and Discussion of Why Work Sucks and How to Fix It By Ressler and Tompson  adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynak :

TED Talks

ROWE Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/ROWE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s