İş Başvurularında Kişisel Blogların Bir Etkisi Var mıdır?

Blogumu takip eden  değerli bir okuyucumdan dün  “İş başvurularında kişisel blokların etkisinin olup olmadığını” soran bir e-posta aldım.

Soruyu cevaplamadan önce kısa bir açıklama yapmak gerekirse;

Ülkemizde sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte bloglar da önemli mecralar haline geldi diyebiliriz.Bloglar özgeçmiş görevi görmesi,kişisel ve mesleki gelişim,kariyer fırsatları yaratma ve iş ağı oluşturma da çok etkili sosyal medya araçlarından birisidir.

Konuyla ilgili  olarak daha önce yayınladığım (1) , (2) , (3) yazılara ulaşarak detaylı bir ön bilgi alabilirsiniz.

Sorumuzun cevabına gelirse;

Bu tamamen başvurulan kurumun insan kaynakları ve sosyal medya politikasına,değişime ve yeniliğe açık olup olmamasına, yöneticilerin bakış açısına ve başvurulan pozisyona  bağlıdır diyebiliriz.

Bilinildiği üzere  internet’in ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla beraber digital platformlarda hızla yer alan kurumlar ve yöneticiler başvuran adaylarla ilgili olarak ön izlenim olması açısından adayların digital ayak izlerine bakmayı da artık ihmal etmiyorlar.

Bloglar bu bağlamda adayın kendini ifade ediş şeklini,mesleki bilgi derecesini,üretkenliğini ve yaratıcılığını konuşturduğu, kişisel pazarlamasını yapabildiği bir platformdur.

Bu nedenle ilgi alanlarına bağlı olarak bloglardaki güncel  özgün içerikli paylaşımlarla fark edildikçe aday açısından olumlu anlamda geri dönüşler olacağını unutmamak gerekmektedir.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s