Kurumların Sosyal Medya Platformlardaki Yeri -1

Kurumsal olarak sosyal medya platformlarda aktif olarak yer almak bir zorunluluk oldu desek yalan olmaz herhalde.Sosyal medya platformları öncesi şirketler birer  web site ile yetinirdi.Ama son bir kaç yıldır web sitesi haricinde sosyal medya kanalları/bloglar şirketlerin pazarlama, reklam, itibar yönetimi,insan kaynakları fonksiyonlarının işini fazlasıyla kolaylaştırdı diyebiliriz.

Geleneksel medya bilinildiği üzere gazete,radyo ve tv’den oluşmaktaydı.İnternet ve bilişim teknolojilerindeki hızlı değişim ister istemez geleneksel medyanın yerini sosyal medyaya bırakmış durumda.Yeni medya kuşağı bilgiye ulaşmada hem kullanıcıya hemde kurumlara yepyeni imkanlar sunmakta.

Bu yazı dizisinde yeni medya kuşağının kurumlar  ile  (departmanlar arası) ilişkisini irdelemeye çalışacağım.

Genel olarak kısa ve orta vadede şirket stratejileri;ekonomideki değişim ve gelişmeler,kurum bütçesi,kurumsal performans ve  ve insan kaynağı arz ve talep üzerine kurulu olmakla beraber dönemlik veya yıllık planlar ile şekillenmektedir.

Bilişim dünyasındaki gelişmeler ışığında artık yeni bir döneme geçmiş bulunmaktayız.Bu değişimler ışığında şirket stratejileri içerisine ayrıca  iş süreçlerini kolaylaştıracak kurumsal (sektörel) yazılıma yapılan yatırımlar ve kurum ile müşteri/insan kaynağı ile ilgili iletişimi gerçekleştirecek sosyal medya yapılanması da girmiş bulunmaktadır.

Kurumsal olarak web sitesi haricinde digital platformlarda aktif olarak yer almak,en iyi şekilde temsil etmek,gelen geribildirimleri karşılamak,kullanıcı-müşteri ile iletişimde bulunmak önemlidir.

Eğer bunlar yapılamıyorsa digital platformlarda boy göstermenin bir getirisi olmayacaktır.Sosyal medya platformlarını kaale almamak ya da gücünün farkında olamamak iş süreçlerinde,kurum ile çalışan,kurum ile müşteri arasında da iletişimsizliğe,sorunların çözümüne de olumsuz katkısı olacaktır.

Bir sonraki yazımda sosyal medya platformların pazarlama ve itibar yönetimi üzerine etkisini ele alacağım…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s