Bir Şirketin Öz Sermayesi İnsan Kaynağıdır

Bir şirketin başarısını şekillendiren ve de geleceğini de etkileyen  ana unsurlardan biri  nitelikli  insan kaynakları politikalarının/sistemlerinin varlığı ve etkin bir şekilde sürdürülebilirliğidir.

Nitelikli insan kaynağı bir bakıma bir şirketin öz sermayesidir diyebiliriz.Öz sermayedeki nitelik ve niceliksel azalış veya artış şirketin başarısına,verimliliğine ve gelişmesine de etki edeceği kuşkusuzdur.

Öz sermaye olarak adlandırdığımız insan kaynağı ve insan kaynağını ilgilendiren hemen her  şey  aslında şirket üst yönetimlerin/ yöneticilerin bilgi,tecrübe,uzmanlık,öngörü ve  stratejilerine bağlıdır.

Son yıllarda  şirketler insan kaynakları politikaları ve sistemleri üzerine büyük  ölçüde önem vermekte, birimler oluşturmakta ve bu birimler için finansman desteği sağlamaktadırlar.Özellikle personel seçme ve yerleştirme süreçleri, yetenek yönetimi,işveren markası,çalışan bağlılığının sürdürülebirliği ilgili uygulamalar ve şirket içi eğitim gibi konular üzerine titizlikle durmaktadırlar.

Her ne kadar insan kaynağı ile ilgili şirket politikaları son yıllarda büyük değişim geçirse de yine de bir çok  işletmede  klasik personel yönetim anlayışı hala bulunmaktadır.

Özellikle kurumsallaşamamış işletmelerde personel yönetimi bordro ve özlük işlerinden öteye geçememiştir.Bu tür yönetim anlayışına sahip işletmelerde personel seçme ve yerleştirme işlemleri,çalışan bağlılığı,iş süreçlerinin işleyişi ve verimliliği gibi konularda uygulanan yanlış politikalar sonucu sürekli sorunlar çıkabilmekte buna bağlı olarak  üst yönetimleri/ yöneticileri/ işletmeyi olumsuz etkileyebilmektedir.

Bundan dolayıdır ki öz sermayeyi şekillendiren insan odaklı sistemlere  (insan kaynağını doğru pozisyona konumlandıran ve motive eden,bağlılığını ve performansını arttıran,iş süreçlerine pozitif etki yaratan) önem veren,yatırım yapan, stratejiler üreten  şirketlerin ve şirket üst yönetimlerin kısa ve uzun vadede başarılı sonuçlar alacağı da muhtemeldir.

Saygılarımla

Gökhan Yılmaz

Reklamlar

One thought on “Bir Şirketin Öz Sermayesi İnsan Kaynağıdır

  1. Geri bildirim: Kurumların Sosyal Medya Platformlardaki Yeri -3 (İnsan Kaynakları) | Gökhan Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s