Dümene Geçip Hayatınızın Rotasını Siz Belirleyin!

Eğitim ve kariyer  her birey için önemli bir unsurdur.Aslında bu iki unsur mutlu,başarılı ve daha iyi bir hayat süreci yaşama adına geleceğimizi şekillendiren  etmenlerdir.

Hayatımızda çoğu zaman yanlış seçimler yaparız.Yaptığımız bu seçimler çoğu zaman  “keşke,pişmanlık” gibi ifadelerle karşımıza çıkmaktadır.Yanlış seçimlerimizi daha çok çevresel şartlar,algılama ve farkındalık yoksunluğu,kararsızlık ve isteksizlik gibi paradigmalar sonucu şekillenir.

Yanlış seçimlerimizin iyi tarafı hatalarımızı,eksikliklerimizi,neyin doğru neyin yanlış olduğunu  yaşayarak öğretmektedir. Yaşayarak öğrenmek bir bakıma detaylara vakıf olmayı ve bir daha yapmamak üzere kulağımıza küpe olmasını sağlar. Kötü tarafı ise epey bir zaman sonra fark edildiğinde  isteklerimizin,hedeflerimizin gerçekleşme olasılığını azaltmaktadır.

Belirli bir dönemden sonra eğitim veya kariyer hayatınızla ilgili olarak yanlış giden şeylerin farkına vardığınızda genelde şu iki eğilime  girersiniz;

  • İlkinde riske girip sıfırdan başlama (ki bura asıl yapmak istedikleriniz,hayalleriniz ve mücadele ateşiniz sinerji yaratır).
  • İkincisinde  ise kaldığı yerden devam,pes etme (aman bu saatten sonra yeniden başlasam ne olacak,kim uğraşacak gibi) düşünceleri gözünüzde büyütür adeta korku haline getirerek hayallerinizin ve mutluluğunuzun önüne geçirirsiniz.

Hayal kurmak  ve azimli olmak  bireyin  en büyük sermayesidir.Bu sermayeye inanan,değerini bilip akıllıca kullanan her insan hangi şart ve zamanlarda olursa olsun başarılı olacaktır.

Şu soruları hiç kendinize sordunuz mu?

  • Dün nerdeydim bugün hangi noktadayım?
  • Dünün üstünlükleri ve zayıflıkları ile  bugünün üstünlükleri ve zayıflıkları arasında ne gibi değişiklikler gerçekleşti?Sonuçlar  tatmin edici mi?
  • Ne istiyorum? Ne istediğini hala bilemiyorsan samanlıkta iğne arıyorsun demektir.

Kariyer ve eğitim hayatı ile ilgili geleceğiniz sizin elinizde.Yaşadığınız çevrenin seçenekleri sizin istek ve arzularınızı tatmin etmiyor ise yeni seçenekler yaratmak sizin elinizde.Tek bir seçenek ile tökezleye tökezleye  hayatı  sürdüreceğinize bir an önce geminin dümenine geçip rotayı siz belirlemeye bakın.

Hayat kısa hayal kurmak,gerçekleştirmeye çalışmak ve azimli olmak ise bedava.

Karar sizin.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s