İş Başvurularında Referans Kontrolü Aracı Olarak (Sosyal Medya)

Kariyer portalları ve sosyal medya platformları işveren ile çalışan/iş arayışı içerinde bulunan adaylar için en etkili iletişim araçlarıdır.Eskiden kariyer portallarında görmeye alıştığımız iş ilanlarına daha çok kitleye,hızlı bir şekilde ulaşması açısından artık sosyal medya platformlarında da sıklıkla görebilmekteyiz.

Bu kısa açıklamadan sonra yukarıda ki başlığa bağlı olarak konuyu detaylandıralım.

İş arayış içerisinde bulunan sevgili adaylar!

Bir iş başvurusu yaptıktan sonra referans kontrolü için başvurulan firmanın yöneticileri/ik uzmanlarınca digital dünyadaki izlerinizin kontrol edildiğini ve  ona göre de başvurunuzla ilgili olumlu olumsuz değerlendirmeye kaynak teşkil ettiğini biliyor muydunuz?

Bilinildiği üzere iş başvuru süreci başvuru ile başlar,mülakat ile devam eder,özgeçmiş referans kontrolü sonrasında ise olumlu- olumsuz karar ile  sona erer.Özgeçmiş her ne kadar aday hakkında gerekli bilgi ve referansları sağlasa da internet ve bilgi teknolojisindeki hızlı değişim adayın sosyal yaşantısı hakkında artık bir çok veri sunabilmektedir.

Özgeçmişler sabit bilgilerdir durağandır ama sosyal mecralarda yer alan kişisel veriler  an ve ana değişmektedir.Adayın sosyal yaşantısı aslında özgeçmişin canlı halidir diyebiliriz.Adayın digital dünyada bıraktığı izler ile başvurduğu pozisyon ile  özgeçmiş arasında bir bağlantı yoksa iş başvuru sürecide o derece de  olumsuz sonuçlanabilecektir.

Genelde sosyal medya platformlarında (Twitter,Facebook,Linkedin,Blog vb.) yer alan bilgiler adayın ilgi alanlarını, bilgi-tecrübe ve görüşlerini,kızgınlık ve mutluluk derecelerini,insanlarla olan iletişimini,neyi beğenip neyi beğenmediklerini yansıtması açısından önemli olmaktadır.

Sosyal hayatınızdaki davranışlarınız haliyle sosyal mecralara da yansıyacaktır.Çünkü bu tür platformlarda özgür olduğunuzu düşünürsünüz,eğlenirsiniz,doğallığınız haliyle  sosyal mecralara kolaylıkla yansıyacaktır.Ancak olumsuz içerikli şeyler,düşünceler,resimler profillerinizde var ise hakkınızda olumsuz kanaat doğması da muhtemeldir.

Uygunsuz bir söz,uygunsuz laubali bir fotoğraf yüzünden çok istediğiniz bir işi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Bu nedenle sosyal mecralarda tutum ve davranışlarınıza dikkat etmeniz de fayda vardır.

Saygılarımla

Reklamlar

4 thoughts on “İş Başvurularında Referans Kontrolü Aracı Olarak (Sosyal Medya)

  1. Gökhan bey merhaba,
    Sosyal medya tüm İnsanlara müthiş bir pencere sunuyor ve çok sayıda izleyici ile buluşmayı sağlayıp,iyi değerlendirilmesinde ise çok güzel kaynaşmalara imkan sunuyor.Bundan sonrası, yani o mecrayı iyi değerlendirmek doğru kullanabilmek ise bize kalmış. .
    Sağlık ve başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

  2. Çok haklısınız Nedim Bey sosyal mecraları algı ve farkındalık bağlamında iyi veya kötü bir şekilde kullanmak bizim elimizde.Değerli yorumunuzla katkı sağladığınız için teşekkür ederim.

    Sevgi ve saygılar

  3. Geri bildirim: Kurumların Sosyal Medya Platformlardaki Yeri -3 (İnsan Kaynakları) | Gökhan Yılmaz

  4. Geri bildirim: İş Başvurularında Kişisel Blogların Bir Etkisi Var mıdır? | Gökhan Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s