Kariyer Yaşamı Boyunca Her Bir Şeyde Uzman Olmaya Çalışmak

Gittiğimiz  konferans,seminer vb  ortamlarda yeni tanıştığımız insanlarla ayaküstü konuşur ardından kartvizitlerini alırız değil mi?

Bazen bu kartvizitlerde kişinin uzmanlık alanı birden fazladır ve bizde bir an içi vay be on parmağında on marifet diye söyleniriz.

Sosyal hayatımızda da buna benzer bir şeyle sık karşılıyoruz aslında.Eski dostlarımızla  farklı platformlarda karşılaştığımız zamanlarda   şimdi ne yapıyorsun diye sorduğumuz an ;

“Ben şurada okudum, şu sertifikayı aldım,şurada bu kadar yıl çalıştım şimdi farklı bir alanda eğitim/sertifika almaktayım, şu alanda çalışmayı düşünüyorum” gibi  muğlak söylemlerle karşılaşırız.

İletişimi koparmamak için bize kartvizitlerini uzattıklarında ise  geçirdikleri serüvenleri uzmanlık alanları diye belirttiklerini de o anda görüveririz.

A okulunu okuyup B mesleğinde çalışmak bir süre sonra ise fikir değiştirip C alanında okumaya karar verip  D mesleğini yönelmek daha sonraları ise   D mesleğinden bir şekilde  kopup E alanına yönelmek….

Kısacası her bir şey bildiğini sanmak ama özünde bir şey bilmemek/ bilememek zamanı ve emeği hiç edip ah vah etmek..

O zaman şu soruyu soralım;

Birden çok alanda uzman olmaya çalışmak kişiye veya yaptığı işe/insanlara fayda sağlayabiliyor mu?

Farklı cevapları duyar gibiyim.

Ne yazık ki birey genelde ne olmak istediğini,ne yapmak istediğinin farkında değildir.Geleceğiyle ilgili olarak bir düşünme eylemi içerisinde de değildir.Zaman ve şartlar nereye sürüklerse hatta ve hatta popülarite nereye rotasını döndürse kişide zamanını ve emeğini o yönde harcama eylemine giriverir.

Daldan dala atlamak yerine çok istenilen ve de yeteneklere uyan bir alanda eğitim almak ardından tecrübe kazanmaya çalışmak birey için daha doğrudur.Buna mukabil bilgi ve tecrübe seviyesi arttıkça zamanla  başarıları da artacak,çalıştığı sektörde aranılan ve bilgisine başvurulabilen biri rahatlıkla olabilecektir.

Sonuç olarak şunu söylemek gerekirse;

Hedefleri yüksek tutup içini dolduramamak,eldeki fırsatları değerlendirememek,yanlış stratejiler kurup  başarısızlığa uğramak  sonucunda ya eğitim sistemi ya da iş dünyasına kabahati hep yükleriz.Peki o zaman bizim hiç mi kabahatimiz yok?

Saygılarımla

Reklamlar

2 thoughts on “Kariyer Yaşamı Boyunca Her Bir Şeyde Uzman Olmaya Çalışmak

  1. Gökhan bey merhaba,
    Öncelikle çok güzel bir konuya temas etmişsiniz.Emeğinize sağlık.
    Bütün mesleklerde durum aynı diyebiliriz.Bir işletmeci hem zahireci hem de gıda işi yapmaya kalkışır ise mutlaka odağını kaybedecektir.Dolayısı ile her iki alanda da ulaşmayı istediği düzeyi yakalayamaz.Oysa bir konuyu belirleyip o işi rakiplerinden farklı yapmayı hedefleyip bütün emeği bu alana yöneltir ise bu defa yüksek bir performans göstermesi daha olasıdır.
    Tespit ve değerlendirmelerinize katılıyorum.
    Sağlık ve çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s