Eksik ve Hatalı İş İlanı ile Doğru Adayı Bulmaya Çalışmak!

Hatalı ve eksik  iş ilanıyla doğru adayı bulmaya çalışmak sık yapılan hatalardan biridir.

Bu arada ilan deyip geçmemek gerekir.

Yayınlanan iş ilanın içerik derecesi  ile bir şirketin yönetim bakış açısıyla ilgili ipuçlarını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Nitelikli insan kaynağına sahip olmak her kurumun arzu ettiği bir şeydir.Bu yüzden yayınlanan iş ilanları doğru adayın bulunabilmesinde  yardımcı olan  en önemli araçlardan biridir.

Fakat farklı platformlarda yayınlanan ilanlara göz attığımızda;

İş analizi yapılmamış yapılsa bile gerektiği kadar önem verilmemiş,iş tanımlarının ya ucu açık ya da muğlak,iş gereklerinin birbirine karıştığı veyahut abartılı ifadelerden oluştuğu hatta ve hatta  kes kopyala yapıştır mantığıyla hazırlanan ilanları rahatlıkla görebilmekteyiz.

Örnek vermek gerekirse dil gerektirmeyen bir pozisyona bir hatta iki yabancı dil bilme zorunluluğunun getirilmesi,yaş,cinsiyet,uzmanlık vb. ayrımlara gidilmesi gibi bir dizi ilginç kıstasları görebilmekteyiz.

Ya aday değil  de süpermen arayan ilanlara ne demeli!

Dil bilmek tabi ki de kişisel gelişim ve mesleki bilgisini geliştirilmesi adına yararlı olur fakat dille alakası olmayan bir pozisyon için zorunluluk haline getirilmesi yanlış bir değerlendirmedir.

Yaş sorununa gelince bilindiği üzere 4 yıllık bir bölümden  mezun olmak ortalama 22-23 yaşlarında gerçekleşmektedir. Askerlik hizmetini de eklersek 24-25 yaşlarında ancak iş hayatına atılabilmektedir. (Tabi almış olduğu eğitimle ilgili bir iş bulabilirse).Haliyle yaş sınırı sokmak ta en başında genç adayın 1-0 yenik başlamasına yol açabilmektedir.

Cinsiyet ayrımına gidilmesi de yaş sorunu kadar sıklıkla görülebilen bir diğer bir sorundur.

Özetleyecek olursak;

 • İş analizlerinin doğru yapılamaması/yapılmaması,
 • Yaş/cinsiyet/deneyim süresi ilgili  abartılı kıstaslar getirmek,
 • Klasik bakış açısına sahip bir yönetim kültürüne sahip olmak,
 • Üst yönetimlerin bilgi ve tecrübeden yoksunluğu gibi etmenler sonucunda

gerek doğru pozisyona doğu adayı bulmada gerek iş süreçlerinin veriminde gerekse insan kaynağının elde edilebilirliği ve sürdürülebilirliğinde de  kısa ve uzun vadede hedeflenen ve istenen sonuçlara ulaşılmasını büyük oranda etkileyebilecektir.

Reklamlar

2 thoughts on “Eksik ve Hatalı İş İlanı ile Doğru Adayı Bulmaya Çalışmak!

 1. Gökhan Bey,

  Paylaşımınız için teşekkürler.

  İş analizi ne yazık ki pek çok kurumda önemsenmeyen, ancak ilerleme için oldukça gerekli bir adım. Sağlıklı yöntemlerle ve uzman kişiler tarafından yapılan iş analizi çalışmaları sonucunda hem çalışanların görev tanımı çerçevesini ve sınırlarını daha iyi bilmeleri hem de bahsetmiş olduğunuz gibi işe alım süreçlerinin daha etkili sürdürülmesi sağlanabilir.

  Öte yandan “batının iyi yanlarını örnek alma” felsefesini iş yaşamının pek çok alanında benimsediğimizi görmekten mutluluk duyan biri olarak, işe alımda da eşitlikçi yaklaşım konusunda bazı somut adımlar atmamız gerektiğini düşünüyorum. Örneğin ABD’de iş başvurusu yaparken özgeçmişe fotoğraf açıkça “eklenmemelidir”, aksi durumda önyargısal ayrımcılığa yol açılabileceği düşünülmektedir. Benzer şekilde Türkiye’de geçerli olan 4857 sayılı iş kanunu da çalışanlar arasında cinsiyet ve yaş gibi ayrımlar yapılmasını yasaklarken, ne yazık ki pratikte bu kanun göz göre göre çiğneniyor. İş ilanı gibi “somut bir delil” hazırlanıp yayınlanırken bile açıkça ayrımcılık yapılıyor.

  Dolayısıyla hem dediğiniz gibi kaliteli adaya ulaşma yolları kısıtlanırken hem de bu şekilde ayrımcılık yapılarak, bizim sürekli ilerlemesi için çaba harcadığımız İnsan Kaynakları ne yazık ki meslektaşlarımız tarafından geriletiliyor.

  Teşekkürler

  Saygılarımla.

 2. Selin hanım

  Hem sisteme hemde sistem içinde hata ve sorunlarıyla kemikleşen insan unsuruna dair harika tespitleriniz de bulunmuşsunuz.

  Belirttiğiniz düşüncelere bende harfiyen katılmaktayım.

  Fotoğraf konusu harika bir örnekti.Ülkemizde yayınlanan iş ilanlarının çoğunda büyük puntolarla fotoğrafsız başvurular değerlendirilmeyecek ibaresi hakimken bu süreçle ilgili daha gidecek çok yolumuz var gibi.

  Ayrımcılık konusu iş ilanı ile başlayıp mülakat ile devam etmekte ne yazık ki…

  Değerli yorum ve katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s