İnsan Kaynakları Zirvesi 2013’ün Ardından

577208_543151412378721_1589443114_nMCT Danışmanlık’ın bu sene 18’incisini düzenlendiği İnsan Kaynakları Zirvesi birbirinden değerli konuşmacılar,sinerji ve enerji yaratan harika gösteriler ile rüzgar gibi geçti.

Öncelikle zirveyi düzenleyen MCT Danışmanlık yönetimi ve ekibine,katılımcılara ve katkı sağlayan herkese binlerce kez teşekkür ederim.

Bu güzel organizasyonun bitmesine gerçekten üzüldüm.Çünkü zirvede mükemmel bir sinerji hakimdi,konular ve konuklar kattıkları değerler ile davetlilere ve ekran karşısında ki izleyenlere bilgi ve görsel zenginlikler sundular.

Özellikle de ilk gün Tanyer Sönmezer ve Fazıl Oral’ın sunumları takdire şayandı.Hani derler ya anlatmak olmaz yaşamalısın diye aynen öyle bir şeydi.

İkinci gün paralel oturumlarda ise;

Finansbank’tan Hakan Alp ( Biz Olarak Ürettiğimiz,Paylaştığımız ve Çoğalttığımız Enerji) – Kunter Kutluay ( Her Yaşadığımız An Enerji İle Yüklüdür ) temaları ile  İlham Yaratıcılık ve Hayal Gücü temasıyla Elif  Şafak etkileyiciydi.

Her ne kadar orada olamasam da aklım ve kalbin orada atmaktaydı.İnternet’ten canlı izleme olanağı  sayesinde kendimi orada hissettim desem yalan olmaz. (Paralel oturumları kaçırmak hariç)

Zirveye katılan birbirinden değerli İK Bloggerları sayesinde attıkları twitlerle görsel şölene metinsel destek geldi.Bende elimden geldikçe katkı sunmaya çalıştım.Onlara müteşekkirim.

İnsan Kaynakları Zirvesinin ilk günüyle ilgili karelere ulaşmak için

İlk gün ki oturumlarda beni büyüleyen sunumları kısaca belirtmek gerekirse ;

Mind Mapping’in yaratıcısı Tony Buzan – İnsan Enerjisinin Manifestosu adlı sunumundan ;

Bütün insanların çocuk gibi olması gerekiyor gelişmek için. Çocukça değil çocuk gibi.

Bernd Vogel – Organizasyonların Enerjisini Harekete Geçiren Liderlik  adlı sunumundan;

Siz etrafınıza enerji veren bir kişi misiniz? İşyerinde kisiler arası dinamikleri değerlendirmek gerekir.Enerjiyi nereye yönlendireceğinizi bilmeniz gerekir.

Jean Twenge – Ben Nesli: Günümüz Gençlerini Anlamak ve Onlarla Çalışmak adlı sunumundan;

50’lerde büyümek,bugün büyümekten çok farklı. En büyük farkta, narsisizme varan bir bireye odaklanma.Kendimi seviyorum. Eskiden kimse bunu söylemezdi. Şimdi ise tavan yaptı.Narsist kişi aşırı güvene sahiptir başkalarına önem vermezler. Özgüvenli kişiden farklıdırlar.

Tanyer Sönmezer – Çalışan Markası Olmak adlı sunumundan;

Çalışan markası olmanın bileşenleri: itibar, liderlik, kültür ve insan yönetimi.Kültür şirketlerin ön tekeri,o nereye giderse şirket de oraya gider.Ne kadar çok çalışanınızı tutabiliyorsanız o kadar çok çalışan markası olursunuz..

Lynne Twist – Soul of Money Institute – Hayatın Akışında Bireysel Duruşumuzun Gücü adlı sunumundan;

Para ruhumuzu işliyor daha fazlasına sahip olana kadar yetersizlik fikri veriyor.Bilgelik için problem, zenginlik için beyin,cesaret için tehlike,iyilik için imkan.

Kursty Groves – Orada Çalışmayı İsterdim adlı sunumundan;

İnsanlar çalıştıkları mekanlardan ilham almalıdırlar. İşyerlerinde ara verilebileceğimiz, yavaşlayabileceğimiz mekanlar olmalı.

Dik Veenman – Daha İyi Performans İçin Daha İyi Diyalog adlı  sunumundan;

Otomatik saygının ölümü,artık saygının kazanılması gerekiyor.Fikirler ve yenilikçilik üretimden daha önemli bir hale geldi.Sessiz itaat dönemi bitti. Artık itaatkar çalışanlar yok. Onları kontrol etmek değil onlarla ortaklık kurmak gerekiyor.İnsanlar doğuştan empati duyarlar birbirlerine.İnsanların hoşuna gitmeyen şeyleri söylemekte zorlanırlar.Yönetim şekli değişti. Artık monolog değil diyalog dönemi başladı. Çalışanları dinlemeyin, onlarla sohbet edin.

 Fazıl Oral -Yetenekliyi Bulduk Ama Performans Nasıl Artacak adlı sunumundan;

Bizim üç ailemiz var ; Doğduğumuz,Kurduğumuz ve Çalıştığımız.

Kuşku-Merak-Bilseme kriterleri ile ise alım yapın.

Yaratıcı insanların ortak özellikleri;

1-Kolaylıkla sıkılırlar,2-Risk almaya isteklidirler,3-Kuralları sevmezler,4-Acaba diye sorarlar,5-Çok hata yaparlar,6-İşbirliği yaparlar,7-Cömerttirler,8-Bağımsızdırlar,9-Denemeyi severler,10-Kendilerini motive ederler,11-Çok çalışırlar

Mehmet Namık Aydın -Yetkinlikler Pozisyon Gücüne Karşı adlı sunumdan;

Ben uzmanı olmak lazım yetkin olmak için.Yonetmek = Pozisyon gücü + yetkinlik +liderlik  sadece pozisyon gücü ile yönetim olmaz.Bilmek seni yetkin yapmıyor.Bildiğini hayata uygulayabilmek,geçirebilmek seni yetkin yapıyor.

Andy Lothian – Dönüşümsel Liderlik Enerji Sizinle Başlar adlı sunumundan;

Dönüşümsel Liderlik bir yetkinlik modelidir.Doğmaya ne kadar hevesliysek değişime de o kadar hevesliyizdir.Hepimizin birbirimizi sevmesi ve anlaması lazım.Hayatta en çok neye değer veriyorsun? En çok ona zaman ayır.

Zirveye katılan değerli İK’cı arkadaşların farklı ve detaylı izlenimlerini yansıtan blog paylaşımlarını merakla bekliyorum. Bu arada zirveyle ilgili blog paylaşımlar bir bir yayınlandıkça bende blogumda topluca onlara yer vermeyi düşünüyorum.

Saygılarımla

Kaynak : Logo ile Zirve Oturum Programı  http://www.insankaynaklarizirvesi.com

Reklamlar

2 thoughts on “İnsan Kaynakları Zirvesi 2013’ün Ardından

  1. Gökhan bey, yazınızı zevkle okudum. Ellerinize sağlık, en kısa zamanda başka bir etkinlikte umarım bizlerle beraber bizzat olursunuz ve hep birlikte takip edebiliriz. Selamlarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s