İnsan Kaynağını Yönetmek Zordur

Şu hayatta en zor şeylerden birisidir insanı yönetmek.Zira insanoğlu farklı mizaçlara,farklı kültürlere ve eğitimlere,farklı yetenek ve yetkinlikler  ile duygulara sahiptir.

İş dünyasında insan kaynağını eğitmek,motive edip mutlu etmek,sorunlarını çözüp üretkenliğini sağlayabilmek ve yönetebilmek için farklı strateji ve uygulamalara,bilgi ve becerilere çokça  ihtiyaç duyulmaktadır.

Herkes insan kaynakları uzmanı olamayabilir fakat yönetici adayları/yöneticiler  mutlaka insan kaynakları yönetimi ile ilgili mesleki kitapları okumaları hatta eğitim almaları gerekir kanısındayım.

Zira personel yönetimi bordro süreçlerinden fazlasını içermektedir. İnsan odaklı ik sistemleri yöneticinin önüne çıkabilecek sorunlara çözümler bulmasında katkılar sağlayacağı gibi farklı bakış açıları,uygulamalar ile de yönetim stratejilerinin zenginleşmesine,kısa ve orta vadede iyi sonuçlar olmasını sağlayacaktır.

Klasik yönetim tarzları ; İş süreçlerinin sorunsuz sürebilmesinde,hedeflenen ve istenen performansın elde edilebilmesinde,doğru insan kaynağına sahip olunabilme ve bu sahipliği elinde bulundurabilme de başarısız olabilmektedir.

Tabi bu süreçte sadece insan kaynakları yönetimi ile ilgili değerler bütünü tek başına etkili değildir.Yöneticinin içinde bulunduğu sektörü tepeden tırnağa tanıması,işleyiş hakkında yüzeysel değil detaylıca bilgiler edinmesi,etkileşime geçmesi,öngörebilme duyusuna sahip olunabilmesi de ayrıca önemlidir.

Buna ek olarak  ben değil biz duygusuna sahip olmak,elde edilen başarıları çalışanlar ile bütünleştirmek,farklı fikirlere ve eleştirelere açık olabilmek,empati kurabilmek, iyi bir dinleyici olmak,liderlik vasıflarına sahip olmak,ilham ve çoşku vermek ile takdir etmek de  olmazsa olmazlardandır.

Kariyer hayatına başlamış biri için yöneticinin iyi veya kötü olması önemli değildir.Onun için önemli olan başlarda ücret ve sosyal haklardır.Fakat iş hayatında ilerledikçe “Yönetici” faktörünün önemine inanacak eğer iyi bir yöneticiye sahip değilse memnuniyetsizlik artacak sonraki süreçte de işini değiştirebilecektir.

Genel kanı şudur ki işten ayrılmalarda vasat bir yöneticiye sahip olmak birinci derecede nedendir.Bu süreçte işletmeler nitelikli insan kaynağına nasıl ulaşabiliriz ve nasıl elde edebiliriz sorusuna cevap ararlarken diğer taraftan da işine vakıf iyi bir yönetici arayışı içerisinde bulunmaktadırlar.

Yazımı şu cümleler ile noktalamak istiyorum;

Bir şirketin sürekli başarılar kazanmasında ve büyüme evrelerine girebilmesinde ; değişime ve gelişime açık,alanında yetkin iyi yönetim kademesine,yöneticilerine ve nitelikli insan kaynağına sahip olması yatmaktadır.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s