Kuşak Farklılıklarının Önemi,Analizi ve Yansımaları

Son yılların en tartışmalı bir o kadar da kafa karıştıran konularından biridir “Baby Boomer,X-Y-Z Kuşakları”.Zira bu konular hakkında ülkemiz adına gerekli araştırmalar ve elde edilen veriler yeterli değildir.

Bir olayı veya sonucu irdelerken bazen dış kaynaklı hazır verilerden yararlanmaktayız.Bu da ister istemez konuyla ilgili yanlış bilgilendirmelere ve değerlendirmelere  sebebiyet vermektedir.

Kuşak farklılıklarıyla  ilgili  belirtiler soyut değil somuttur.Bunu en bariz bir şekilde toplumu her katmanında görmek mümkün .Özellikle ebeveyn-çocuk ilişkilerinde, eğitim ve öğretim süreçlerinde,iş hayatında hatta sokakta bolca rastlamaktayız.

Kuşak farklılıklarının altında yatan etmenler;kültürel-eğitimsel,siyasi-ekonomik olduğu kadar dış kaynaklı da (teknolojik ve bilimsel gelişmeler) olabilmektedir.

Bakış açılarının farklılığı,çevresini ve dış dünyayı algılama düzeyi,öğrenme süreçlerinin farklılığı gibi etmenler bireyin kişilerle/ebeveyn/zümrelerle yaşadığı ilişkinin ne boyutta olduğunu bizlere açıklayabilmektedir.

Bu noktada şu soruyu sormak gerekiyor;

Kuşaklar arası farklılıklar üzerine gerek eğitim kurumları gerekse iş dünyası (yöneticiler,İK departmanları) yeterli araştırmalara ve çözüm önerilerine  sahip mi?

Belki aklınıza şöyle bir soru gelebilir.Araştırma ve çözüm önerileri ne işe yarayacak?

Bu soruyu şöyle cevaplandırabiliriz.Kuşak farklılıkları ile ilgili elde edilecek veri ve analizler ile;

  • Eğitim politikalarının oluşturulmasında,yeni eğitim modellerinin geliştirilmesinde,eğitim-öğretimle ilgili çıkabilecek sorunların sağlıklı bir şekilde çözülebilmesinde,
  • Reklam ve pazarlama alanlarında hedef kitle ile ilgili doğru strateji ve projelerin oluşturulmasında,
  • İş hayatında personel yönetimi-eğitimi/işe alım  gibi konularda insan kaynağını “doğru anlama,sorunları en aza indirebilme ve yönetme” süreçlerine büyük katkılar sağlayacağını düşünmekteyim.

Ülkemize özgü kuşak farklılıkları ile ilgili gen haritasının çıkarılması bu bağlamda her alana katkı sağlayacağından üzerinde ciddi çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Bu konuyla ilgili olarak sizler ne düşünmektesiniz? Öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s