Kariyer ve Eğitim Hayatımızın Sanal Gücü (Mesleki Bloglar)

2012 yılının son haftasından merhaba.Bu yazımda mesleki bloglardan bahsetmek istedim.

Bloglarla resmi olarak tanışmam ve  iç içe girmem 2011 yılının ortalarına doğru oldu.İtiraf edeyim şu an ki konumumu  bloglar sayesinde gerçekleşeceğini tahmin etmemiştim.Ocak 2012 den beri özgün paylaşımlarımla bu yolculukta hayatımın son evresine kadar devam etmek üzere olanca hızıyla devam etmekteyim.

Mesleki bloglar her ne kadar ülkemizde yeni yeni varlığını ve önemini gösterse de başta Amerika olmak üzere gelişmiş tüm ülkelerde apayrı bir mecra görümünde.Daha önceki yazılarımdan birinde ayrıca blogların kariyer üzerine etkisini irdelemiştim.

Blog tutmak çok kolay gibi gözükür fakat başladıktan bir süre sonra ya yarım bırakılır ya da  (zamanım yok,ne yazayım) düşünceleri ağır basıp noktalanabilmektedir.

Hele ki belirli bir alanda tutulan bloglar daha da önemlidir.Şöyle ki;

Okuduğunuz bölümle veya ileride yapmayı düşündüğünüz mesleğinizle alakalı (ders kaynaklarından/teorik bilgilerden) arınmış,güncel ve sahada test edilmiş bilgi,başarı ve projelere ulaşmak istediniz değil mi? İşte burada karşınıza mesleki bloglar çıkmaktadır.

Mesleki blog tutan bir kişiye ;

 • İlgi alanı ile ilgili dünyadaki ve ülkesindeki değişmeleri,gelişimleri,düzenlenen etkinlikleri sürekli takip etmesine,
 • İlgi alanları ve buna bağlı olarak öğrenme açlığı sayesinde araştırıcı,okuyucu,analiz edici,yorumlayıcı ve üretken bir sürecin içinde yer alması kişiyi daha donanımlı bir hale getirmekle kalmayıp,sürekli öğrenme organizasyonu içerisinde bulunmasına,
 • İş hayatındaki/eğitim hayatındaki tecrübelerini bilgileriyle yoğurup paylaşması ile o alanla ilgili yeni okuyucu kitlesini kazanmasına,sürekli geril bildirimler sayesinde bilgi alışverişlerinde bulunulmasına,
 • Network ağının büyümesine,
 • Ve tabi ki özgeçmiş görevi görerek fark yaratmasına,fark edilmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Tanıdığım her üniversite öğrencisine,iş hayatına başmak üzere olan genç arkadaşlara blog kültürünü anlatmaya, aşılamaya çalışıyorum.Umarım başarılı olabiliyorumdur…

Reklamlar

3 thoughts on “Kariyer ve Eğitim Hayatımızın Sanal Gücü (Mesleki Bloglar)

 1. mesleki bloglarla ilgili çok önemli bir konuyu ele almışsınız, ellerinize ve kaleminize sağlık. Bloglar içerisinde mesleki blogların bambaşka bir yeri var, ama ülkemizde bu konuda takip edebileceğimiz çok az sayıda blog var. Bu konunun mutlaka teşvik edilmesi lazım.

 2. Mahmut Bey öncelikle değerli yorumlarınızla katkı da bulunduğunuz için teşekkür ederim size.

  Blog kültürünün ülkemizde yeterince önemi anlaşılmadığını düşünmekteyim.Zengin içerikli mesleki yazılar,çalışmalar üretmek çok önemli bir mevzu.Ama maalesef dediğiniz gibi mesleki içeriklerle alakalı olarak üretkenlik noktasında az kaynaklara ve içsel motivasyona sahibiz.

  Saygılarımla

 3. Geri bildirim: İş Başvurularında Kişisel Blogların Bir Etkisi Var mıdır? | Gökhan Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s