Oryantasyon mu dediniz ?

Oryantasyon,işe yeni başlayan çoğu insan için endişe ve heyecana sebep olmaktadır.

Aday bir taraftan pozisyonu ile ilgili işin işleyişini kavrama diğer taraftan farklı birimleri,çalışanları ve ünvanları tanıma telaşı içerisinde kalabilmektedir.

Oryantasyon süreci ne zaman  başlar?

Oryantasyon süreci adayın iş başvurusunda bulunması ile başlar.Kurum hakkında elde edeceği ön bilgiler (şirket profili, sektör başarıları,ik politikaları) ile başlayıp mülakat süreci ile devam eder.İşe aktif olarak başlayıp kısa bir zamana kadar  devam etmektedir.

Kurum içindeki farklı birimlerde yer alan  yöneticiler oryantasyon’u kimi zaman isteksiz kimi zaman önemsiz ve formaliteden ibaret olarak algılayabilmektedir.

Aslında hem aday açısından hemde kurum ve yöneticiler açısından önemli bir süreçtir.

Oryantasyon sürecini angarya bir iş olarak görmek ve vasat derecede yönetmeye çalışmak:

Adayın kurumu,yöneticisi ve pozisyonu ile ilgili olarak  olumsuz değerlendirmelerde bulunmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu algı memnuniyetsizliğe, motivasyon düşüklüğüne,isteksizce çalışılmaya yansıyacak kısa vadede ayrılmasına neden dahi  olabilecektir.

Bir işletmenin nitelikli insan kaynağını elinde tutması güçtür.Bu aslında personel seçme ve yerleştirme,yetenek yönetimi gibi ik süreçlerinin doğru bir şekilde inşaa edilmesine,üst yönetimin ve ik birimlerinin önemini kavrayıp ona göre hareket etmesine bağlıdır.

Bu bakımdan sağlıklı bir  Oryantasyon uygulaması ve önemine inanan yöneticilerin varlığı adayın kısa ve uzun vadede  kuruma olan bağlılığını, motivasyonu, verimini önemli derecede etkilemektedir.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s