Mülakat Sürecinde Adaydan Çok Özgeçmişe Odaklanmaya Çalışmak!

Bu yazımda mülakat esnasında sık tekrarlanan bir hatadan bahsetmek istiyorum.Bu hatayı bazı kurumsal olmayan işletmelerde yönetici veya mülakat sürecini yönetimini yeterince deneyimi olmayan ik personeli  yapabilmektedir.

Maalesef işe alım süreçlerinde (iş ilanlarından tutun,mülakat yönetimine) kadar bir dizi sorunlar hala mevcuttur.Bu sorunların kökeninde personel seçme ve yerleştirme süreçlerinin önemini  kavrayamama algısının mevcut olduğuna inanıyorum.

İşe alım sürecinin başlangıç safhasında  ilgili kurumun/yöneticinin bazı hataları bulunmaktadır.Bunlara kısaca değinecek olursak ; yayınlanan iş ilanları içeriğinde (cv gönderme talebinde bulunmayıp cv ile şahsen başvurulması gerektiğinin belirtilmesi ki buna iş tanımları ve iş gereklerini de katmak gerekir) ile başvuru esnasında gönderilen özgeçmişlere bakmayıp mülakat esnasında  ilk defa göz atma davranışında bulunulmasıdır.

İnsan kaynakları görevlisinin veya yöneticinin adayın özgeçmiş’ini daha önceden  incelemeyip mülakat sırasında bakma hatasına düşmesi (mülakat öncesi ve sırasında hazırlıksız bulunmak) çeşitli sıkıntılara yol açacağı kesindir.Öncelikle mülakat sırasında cv incelemeye odaklanıp bir taraftan adayla ilgilenmeye çalışılması başvurulan pozisyona uygun adayın bulunma şansını azaltabilecektir.

Adayın kariyer geçmişi ve pozisyona uygunluğu hakkında yöneltilebilecek  doğru sorular ve tatmin edici ve kararı etkileyecek  cevaplara gitmede sağlıklı bilgilere ulaşılamama durumu iş teklifi ya da reddedilme kararını tartışmalı durumuna sokabilecektir.

Personel seçme ve yerleştirme sürecinde yapılacak hataları zincirinin olumsuz yansımaları başta kuruma daha sonra yöneticilere ve işe yansıyacaktır.

Bu bakımdan bu tip hatalar  gözden geçirilerek kurumsal olmayan işletmelerde ik departmanlığının etkinliştirilmesi, ik politikalarının,işe alım süreçlerinin yeniden yapılanlandırılması ve uygulamaya sokulması,alanında uzman deneyimli insan kaynağının ik süreçlerinde aktif rol oynaması  gerekmektedir.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s