İşletmeler Açısından İnsan Kaynaklarının Önemi

Bir işletmenin dönem başı ile dönem sonu arasındaki hedefleri, uyguladıkları politikalar, projeler, insan kaynağı ile ilgili yatırımları ve sonuçları oranın yüksekliği veya düşüklüğü kısa ve uzun vadede yaşam süresini belirleyebilecektir.

İnsan kaynağının niteliği ve sürekliliği işletmeler açısından hayati öneme sahip. Malumunuz en popüler konulardan biri de yetenek yönetimidir. İşletmeler yetenekli çalışanlarını kaybetmemek, doğru pozisyona doğru adayı işe almak için çeşitli çalışmalar, uygulamalar içerisinde bulunmaktadırlar.

İnsan kaynakları yönetimi klasik anlamda personel bulma ve bordro süreçleri olarak algınlansa da temelde işletmelerin, yönetici statüsündeki birimlerim en çok önem vermesi ve yatırım yapması gereken bir alanıdır.

Gerçekte insan kaynakları ;

  • Yetenek yönetiminden, işveren markasına,
  • Performans yönetimi ve itibar yönetiminden,
  • Sosyal medya uygulamalarına, çeşitli ik sistemleri ve politikalardan,
  • Onboarding ve eğitim süreçlerine kadar birbirinden farklı önemli ik paradigmaları içermektedir. Bu paradigmaları önemsemek,hem yönetim kademesinde hemde kurumsal olarak içselleştirilmesini sağlamak ve başarı ile uygulamaya çalışmak işletmeler için hayati önem teşkil etmektedir.

Ülkemizde giderek önemi artan insan kaynaklarının kısaca eksikliklerine değinecek olursak ; 

Türkiye’ye özgü insan kaynakları sistemleri modelinin yeterince gelişmemiş olması, insan kaynakları alanında yeterince akademik çalışmalarının yapılmaması ve kaynaklarının azlığı, ik sistemler ile ilgili uygulama yazılımlarının maliyetli olması, digital dünyanın hizmetlerinden yeterince faydalanılamaması,üniversitelerde ik bölümlerinin azlığı gibi bir takım sorunları sayabiliriz.

Her ne kadar bir takım eksiklikler olsa da yavaş yavaş insan kaynakları alanında dünyadaki değişime paralel olarak ülke ihtiyaçları oranında yeni gelişmeler olmakta,nitelikli uzmanlar yetişmekte,işletmeler kendi bünyelerinde bütçe ve yer ayırarak ik departmanları kurmaktadırlar.

İnsan kaynakları ile ilgili değişim ve yenilikler yıl içerisinde neredeyse her ay farklı organizasyonlarla düzenlenmekte, alanında uzman katılımcılar ve firma temsilcileri ile tartışılmakta, değerlendirilip, uygulamaya konulabilmektedir.

Başarısız, klasikleşmiş bir personel politikasına sahip bir yönetim nihai hedeflerine ulaşamayacağı kesindir.

Bu nedenle işletmelerin ve üst yönetimde bulunanların insan kaynağı ile ilgili değişimleri iyi okumaları, eksiklikleri tespit etmeleri, başarılı ve sağlıklı ik sistemlerini ve diğer uygulamalarının kurulmasını sağlamaları, kısa ve uzun vadede verimli bir şekilde sürdürmeleri gerekmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s