Kendinize Karşı Duyduğunuz Güven ve İnanç Sisteminiz Ne Durumda?

Her insanın mutlaka korkuları veya türlü türlü fobileri vardır.Korku veya fobiler hayal ettiğimiz,arzuladığımız veya gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerin önünde birer set görevi görmektedir.Bilerek veya bilmeyerek kendi içimizde yarattığımız canavarları bazen gözümüzde o kadar büyütürüz ki istek ve arzularımızın önünde her zaman belirerek sağlıklı karar almamızda ve ileriye dönük adımlar atmamızda olumsuz sonuçlara sebebiyet vermektedirler.

Kendinize karşı inancınız yok veya zayıf ise  istek ve arzularınızın gerçekleşmesi de o derece imkansız hale gelecektir Mesela  iş görüşmelerinde,eğitim hayatınızda veyahut sosyal hayatınızda cereyan edecek önemli durumlarda bu isteksizlik veya inançsızlık uzun vadede sizin istemediğiniz bir şekilde geleceğinizi şekillendirebilecektir.

Kişi kendi korkularından sıyrılıp başarılı olabileceğine dair inancının kuvveti oranında hayal ve isteklerinde muvaffak olabilecektir.

Korku ve fobiye ilave olarak elde edilen başarısızlıklar da bireyin kendini geri çekmesinde adımlar atamamasında önemli bir etkendir.Başarısızlığın kesin bir hezimet olduğuna inanmamak gerekir aksine bir takım dersler çıkarmak suretiyle eksikliklerin tamamlanmasına ve hataların bir daha tekrarlanmamasına yol açan birer  rehber kılavuz görevi görmektedir.

Ünlü psikolog Albert Bandura  ”Dünyayı değiştireceğimiz ve yapmayı düşündüğümüz şeyi yapacağımıza inanmak” derken Kendine Yararlılık ifadesini kullanmaktadır.

Bireyin kendi içinde muhafaza ettiği ve  bir türlü cesaret edemediği soru işaretleri,zayıflıkları ve belirsizlikleriyle yüzleşmeye çalışmalıdır.Bu süreci adım adım gerçekleştirdikçe yapamayacağı şey ve olguların yapabilecek bir düzeye geleceğinin kanısına varabilecektir.

Bireyin kendisine olan inancı ve öz yeterliliği güçlü bir olgudur.Öz yeterlilik derken bireyin kendine karşı duyduğu güvendir.

Bu iki olgunun önemi ve değerini anlaşılabildiği takdirde bilgi ile beraber toplum içerisinde daha nitelikli bireylerin oluşması gerçekleşebilecektir.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s