Bir İnsanın Kariyerini Sadece A4 Boyutundaki Bir Kağıt Parçası mı Belirler?

Yaklaşık bir sene öncesine kadar iş aramanın bu kadar zor ve zahmetli olduğunun farkında değildim demişti bir arkadaşım. Önyazı ve özgeçmişle uğraş ( farklı pozisyona farklı cv  hazırla) mülakata gir olumlu geçtiğini san ve çağrılma.

Hakikaten zor ve meşakatli bir dönemdir iş arama süreci.Sosyal medyada ve çevremde bende tabiri caizse isyanları her zaman görüyorum. Ayrıca ne kadar çetrefilli olduğunu kendimde bizatihi yaşamışlığım vardır.

Konumuza dönersek  aday bu noktada (önyazı,özgeçmiş,mülakat hazırlığı,teşekkür mektubu ile eğitimine ve yetkinliklerine uyan bir pozisyona başvurma) gibi etmenlere özenle dikkat etmelidir ki bu baki tartışılmaz bile.

Fakat işveren veyahut yönetici konumundaki kişilerin de  bakış açıları,uygulamaları da hayati önem teşkil etmektedir.

Özellikle insan kaynakları departmanlığının olmadığı işletmelerde personel seçme ve yerleştirme süreci sancılı geçmektedir.Torpil,yanlış personel alımlarına bağlı olarak kısa vadede istenen verimin sağlanamaması ve işten ayrılmalar ile işletme istediği amaçlara ulaşamamaktadır.

Hele bir de kurumda sağlıklı ve ayağı yeren basan bir İK politikası ve iyi yöneticilerin olmayışı çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirecektir.

Özgeçmişleri ben üniversiteye hazırlık sınavına hatta kamu personeli seçme sınavına benzetiyorum.O kadar yıl okursunuz türlü türlü sınavlardan geçer,ödevler ve tezler hazırlar,staj yaparsınız ama sonra karşınıza kaderinizi belirleyecek bir 3 saat çıkar.Orada göstereceğiniz performansınız sizin geleceğinizi şekillendirecektir.

Konunun uzmanı olmayan kişilerin özgeçmiş değerlendirme ve mülakat sürecini yürütmeye çalışması hem adaya hemde çalışılan kuruma yapılan bir haksızlıktır.İster deneyimli olsun ister yeni mezun bir aday bir kurumda var olan kötü işe alım politikaları bu iki grubu da olumsuz etkilemektedir.

İş başvurularında cv  bir kuruma sadece giriş kapısı sunar.Kapıyı açıp içeri girdikten sonraki süreçte hem adayın hemde yöneticinin istek,tavır,donanım ve samimiyeti oranında olumlu ya da olumsuz geçer.

Görüşmeyi yapan kişinin samimi ve içten tavırları,objektif,önyargılardan uzak,gerekli donanıma ve deneyime vakıf olması adayı değerlendirirken yapılan işin anlam ve mana bütünlüğünü  sadece özgeçmişe odaklanıp dar bir bakış açısıyla yorumlayıp sonuçlandırmasını engellemektedir.

Adayın özgeçmişini doğru düzgün incelemeden eksik bilgi ve önyargı ile mülakatı götürmeye çalışmak hala günümüzde geçerliliğini koruyor.İnsan kaynakları yönetiminin önemi ve değeri işletme yönetimlerince benimsenip  içselleşir,İK’ya maddi manevi destek olunup,koordineli bir şekilde çalışılmaya başlandığı zaman bu tür olumsuzluklarında azalacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s