İşletmelerin En Değerli Varlığı Olarak Çalışanlar

İş gücünün niteliği ve niceliği işletmelerin hayatlarını sürdürmesinde ve büyümesinde önemli bir güçtür.

Her ne kadar sermaye ve donanım bu süreçte ağır bassa da  esas önemli olan nitelikli iş gücünün varlığı ve devamıdır.

Çalışanların işletmelerin en değerli varlığıdır görüşüne katılıyorum.Zira insan kaynağını sadece tüketim aracı olarak görmek ve değerlendirmeye çalışmak yanlış bir yaklaşımdır.

Günümüzde işletmeler insan kaynağı açığını “doğru işe doğru aday ” yaklaşımını benimseyerek gidermektedir.Her ne kadar bu pek yaygın olmasa da bu yaklaşımı uygulayan firmalar giderek artmaktadır.

İşe alım sürecinin akabinde sağlıklı bir oryantasyon süreci ile başlayan çalışanların sürekliliğini,bağlılığını sağlayacak,motivasyonunu ve verimliliğini arttıracak uzun vadeli bir dizi ik politikasının uygunlanması hayati önem taşımaktadır.

Burada önemli olan yöneticilerin,işletme sahiplerinin ik departmanlığına verecekleri önem ile birlikte uyum içerisinde koordineli bir biçimde çalışabilmeleridir.

Personel yönetimini ücret ve özlük işlemleri olarak dar bir yaklaşımla değerlendirme çabasına girildiği takdirde ise çalışan bağlılığının azalmasına, verimliliğin düşmesine ve işten çıkışların artmasına sebep olabilecektir.

Çalışanlara yapılacak olan (şirket içi eğitimler,sosyal aktiviteler ve yardımlar,terfi ,ücret iyileştirmeleri, adanmışlık duygusu ve bağlılık yaratma) gibi etmenler kısa ve uzun vadede işletmelere ve yöneticilere büyük fayda sağlayacaktır.

Bir kurumda eğer sağlıklı ve etkin insan kaynakları politikaları,iyi yöneticiler ve nitelikli insan kaynağı mevcut ise orada mutlu yüzler hakim olmakla beraber sorunlar az,motivasyon ve verimde yüksek olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s