Zamanı ve Sonu Olmayan Bir Olgu: Öğrenme Süreçleri

Öğrenme deyince aklımıza ilk gelen aile ve okul ikilisidir.Fakat öğrenme bu ikiliden daha fazlasını oluşturmaktadır.

Öğrenme ilk olarak ailede başlar bu doğru fakat hayatımızın sonuna dek sürecek bir paradigmalar bütününün olduğunu da unutmamak gerek..

Aile,okul,sosyal hayat,iş hayatımız,toplumsal hareket ve olaylar ile hayatımızdan hiç çıkmayan internet gerçeği birer zincirleme reaksiyondur.İlk çağlardan sanayii ve endüstri dönemine ve yine  oradan da bilgi çağına giden bu tünelde  öğrenme;yaşamı,ekonomiyi, siyaseti,kültürü yüksek oranda etkilemiş ve değişimlere zorlamıştır.

Ülkelerin toplumsal bilincin ve sağlıklı irade beyanlarının sonuçlarının ortak göstergesi de yine öğrenmedir.Ve yine ülkelerin gelişmişliğinin,çağdaş uygarlıklarının en büyük emaresi de yine sağlıklı,nitelikli ve uygulanabilir öğrenme süreçlerinin varlığıdır.

İnternet hayatımıza girdiği günden itibaren nerede ve ne zaman olursak olalım gerek metinsel gerekse görsel açıdan sınırsız bir şekilde bizleri beslemektedir.Bilgiye ulaşmada hız ve farklı yöntemler ile yine bize sonsuz nimetler de sunmaktadır.

Öğrenme süreçlerinin tasarımı çok önemlidir.Bu evrende en kıymetli varlık insandır.İnsana yapılacak yatırımların geri dönüşümü her zaman atıl değil verimli bir şekilde yansıyacaktır.Bu yüzden nitelikli ve uzun vadeli öğrenme süreçlerinin inşası ve uygulanabilinirliği konusunda akademik kurumlar başta olmak üzere iş dünyası ile   idari yönetimler ortak hareketle çok kapsamlı çalışmalar içerisinde bulunmaları çok faydalı olabilecektir.

Nitelikli insan kaynağının,yaratıcı projelerin,sağlıklı ekonomik göstergelerinin,kültür ve sanatın,toplumsal ilişkiler ağının,globalleşmenin özünde de yine  öğrenme süreçlerinin niteliği ve niceliği yatmaktadır.

Reklamlar

2 thoughts on “Zamanı ve Sonu Olmayan Bir Olgu: Öğrenme Süreçleri

 1. Merhaba Gökhan bey,
  Elinize ve kaleminize sağlık.Güzel bir yazı hazırlamışsınız ,bende keyifle okudum.
  Sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi;Öğrenme hepimizin yeme içme ve barınma gibi ilk sıralardaki giffen ihtiyaçlarımızdan.
  Bireyin sürekli bu ihtiyacını karşılaması ise çok çok önemli bir başlık.
  Yine çok güzel şekilde vurguladığınız üzere en kıymetli varlık insan ve dolayısıyla insanın mutlu müreffeh yaşam sürmesi bakımından çok etkili yeri bulunan bu temel ihtiyacına en iyi şekilde ulaşabilmesi hepimizin samimi temennisi.
  Sağlık ve başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

 2. Nedim Bey yine yaptınız yapacağınızı ve değerli düşüncelerinizle yazılarıma ayrı bir renk ve değer kattınız.

  Çok teşekkür eder sevgi ve hürmetlerimi sunarım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s