İş Görüşmesinde Başınıza Neler Gelebilir?

Kariyer hayatıma insan kaynakları departmanlığında devam ettirmek üzere yeni iş fırsatları peşinde koşan biri olarak edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında bu konuya aday gözünden bakmaya çalıştım.

Personel seçme ve yerleştirme işlemi bir kurumun en çok önemsediği ve deneyimli kişilerce gerçekleştirilmesi istenen zorlu bir süreçtir.

Zira doğru işe doğru insan kaynağının yerleştirilememesi kurum için hem zaman hem maliyet hemde  insan kaynağını israfını tetikleyecektir.

İnsan kaynaklarının giderek ülkemizde büyük bir önem kazanması ile artık kurumsal şirketler insan kaynaklarına gereken  önemi vermekte,ciddi ciddi bütçeler ayırarak  şirket içinde çok önemli konuma getirmektedirler.

Ülke olarak ne yazık ki insan kaynakları departmanlığının önemine ve gerekliliğine geç vardık.Bu yüzden hala iş tanımlarından,iş gereklerine,mülakatlardan,personel yönetimine kadar vasat derecede uygulamalar ve süreçler ile maalesef alanından yetkin olmayan yönetici konumunda kişilerin varlığı ile  olumsuz ve verimsiz sonuçlara neden olmaktadır.

Adaylar  iş arama sürecini en etkili bir şekilde gerçekleştirecek bilince hata yapa yapa ulaşıyor diyebilirim.Eğer çevrenizde sizi bilgilendirecek,aydınlatacak yönetici veya ik danışmanı varsa şanslı sayılırsınız.Yoksa zaten deneme yanılma yolu ile yaptığınız hataları telafi edici adımlarda bulunacak,eksikliklerinizi giderek çalışmalarda bulunacaksınız.

İyi yetişmiş ve donanımlı insanlar gerek ücret gerekse sosyal haklar ile diğer yan hakları konusunda kendisini tatmin ve motive eden kurumlarda çalışmak isterler.Şirketlerde verimli,donanımlı ve içsel motivasyonu yüksek insan kaynağını kendilerine çekmek için harika fırsatlar ve imkanlar yaratırlar.

Eğer kurumsal olmayan veya ik departmanlığına gereken önemi vermeyen bir yere  başvuruda bulunduysanız bilin ki gerek özgeçmişinizi incelemede  gerekse mülakatlarda değerlendirmeler vasat geçecektir.

İş görüşmesi sürecinde bin bir emekle mülakat öncesi ve sonrası hazırlık yapıp mülakata girdiğinizde anda başınıza gelebilecek şeyler;

  • Size özel hayatınızla ilgili soru sorabilirler,
  • Siyasi görüşünüzü öğrenmek isteyebilirler,
  • Özgeçmişinize doğru dürüst bakmadan sizi değerlendirmeye çalışabilirler,
  • Görüşmeyi gerçekleştirecek yetkili kişi sizden gelmenizi istediği saatte kendisi gelmeyebilir hatta sizi saatlerce hiç bir özür belirtmeden bekletebilir,(yaşanmış vakaalar mevcuttur)
  • Size bir günde farklı departmanlarda ki yöneticiler ile görüşmeye alıp (olumlu geçmesine rağmen) hiç bir neden belirtmeden sizi hayal kırıklığına uğratabilirler.
  • Başvurularınıza olumlu olumsuz geri bildirimlerde bulunmayabilirler.(Çoğu insan bundan şikayetçidir)

Maalesef adaylar bu tatsız sorulara maruz kalabilmektedir.Adayların bilmesi gereken en önemli şey donanımlı ve alanında yetkin yöneticiler ile  uzman insan kaynakları personeli bu tür vasat durumları adaya asla yaşattırmaz.

Saygılarımla,

Gökhan Yılmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s