İK’cı Gözüyle Özgeçmiş ve Mülakatlar

Mülakatlar konusunda ülkemizde hala bir çok şeyi bilmeden paldır küldür iş görüşmesine giden adaylar mevcuttur. Aslında bu konuda iletişim halinde bulunduğum bir çok insan kaynakları yetkilisi de adayların vurdumduymaz ve hazırlıksız arzı endam etmesinden rahatsız olduklarından her zaman dert yanmaktadırlar.

Önyazı ve özgeçmiş ile mülakat öncesi ve sonrası yapılmasını gerekenler noktasında hala ülkemizde kısır bir döngü mevcut.Örnek vermek gerekirse geçenlerde çağrıldığım bir kurumsal firmanın (grup) mülakatında adaylardan biri  özgeçmiş hazırlama zahmetine girmeden kariyer sitelerinde yer alan CV şablonundan direk çıktı almış  öylece vermişti. Ayrıca kendisine  yöneltilen sorulara bazen duraksayarak bazende kaçamak cevap vererek aslında ne kadar işi önemsediğini hazırlıksız gelerek gösterdiğine şahit oldum.Neresinden bakılırsa bakılsın üzücü bir durum…

Değinmek istediğim diğer bir konu ise  özgeçmişlerin içeriğine dair.Zira  artık Virtual Cv gündemdeyken biz hala klasik cv üzerinde kafa yormakla meşgulüz.

Bu konuda sayın Prof.Dr.Türker Baş’ın yeniik.com adlı sitesinde değindiği  “Özgeçmişinizde olmaması gereken 7+1 şey”  paylaşımı ile bu konuya  detaylı bir bakış açısı sunmaktadır.

Sayın Prof.Dr.Türker Baş bu paylaşımı ayrıca Linkedin’e taşıyarak tartışılmasına ve bir çok katılımcının da değerli yorumları ile yeni bakış açılarının,yeni görüşlerinde doğmasına olanak  sağlamıştır.Bu konu ilgili detaylı bilgilere http://www.yeniik.com/ozgecmisinizde-olmamasi-gereken-7-1-sey.html tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak size Kaynagım İnsan ve İK Yönetim Danışmanı Sayın İpek Aral Kişioğlu’nun 1 ve 2 Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen İnsan Kaynakları: Kıymetli İnsan ve Modern Marketing programında “İşe Alım ve Mülakatta Yeni Açılımlar” temalı sunumunu  takdim etmek isterim.

İzlerken kimi zaman tebessüm edecek kimi zamanda dikkatlice dinleyerek not alma ihtiyacı duyacaksınız.Bu sunumu bizlerle paylaşan sayın Zekai Kıran Bey’e teşekkürlerimizi sunarız.

İyi Seyirler Dilerim..

Saygılarımla,

Gökhan Yılmaz

Kaynak : Zekai Kıran (Girişimci, STK Yöneticisi, Proje Koordinatörü)

Reklamlar

2 thoughts on “İK’cı Gözüyle Özgeçmiş ve Mülakatlar

  1. Geri bildirim: İş Görüşmelerinizden Dersler Çıkarmak Sizin Elinizde | Gökhan Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s