Değişim ve Yenilenmede Liderlik

Yerinde sayan,kendini cam bir fanusa hapseden  ister çalışan ister yönetici isterse kurum olsun; atılacak her adımın geri tepmesine,hayata geçirilecek her projenin hüsrana uğramasına hazırlıklı olmalıdır.

Değişim ve yeniliklere kapalı olmak;

  • Başarısız ve ufku dar yönetim tarzlarının doğmasına yol açar,
  • Motivasyonu ve verimliliği düşürür,
  • Hataları arttırır,problemlerin çözümünü zorlaştırır,
  • Çatışma kültürünü erozyona uğratır,
  • Memnuniyetsizlik ve isteksizlik tavan yapar.

Değişim yönetimi sancılı ve uzun vadeli bir süreçtir.Bu süreçte zamanı ve fırsatları doğru ve yerinde kullanabilmek önemlidir.Değişime uğramak özünü,gücünü,sinerjini kaybetmek değil aksine; törpülenen yöntemleri,bakış açıları, paslanmış ve uygulanabirliği mümkün olmayan argümanları da yepyeni bir merhaleye taşıyacak etkili bir süreçtir.

Aşağıda 15-16 Şubat 2012 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen İnsan Kaynakları Zirvesinde konuşmacı olarak katılan Blanchard International Kıdemli Uzmanı Nesim Levi’nin Değişim ve Yenilenmede Liderlik konulu sunumdan bir kaç görüntü takdim etmek isterim.

Değişim ve Yenilenmede Liderlik (Sunum Özeti)
Kurumsal değişim iş hayatının bir gerçeğidir. Değişim çabalarının çoğunluğu, oldukça yüksek sayıda çalışanın işe dahil olduğu ciddi düzenlemelere ihtiyaç duyar.

Değişim çabalarının %70’i ya başarısızlığa uğrar ya da yoldan çıkar. Bu başarısızlık,düşük üretkenlik ve moral, karşılanmayan beklentiler, boşa harcanan zaman ve para, artan çalışan devir hızı ve benzeri yıkıcı sonuçlara yol açar.Araştırmalarımız ve iş deneyimlerimiz, çalışanların öngörülebilir endişe aşamalarından geçtiklerini göstermektedir. Ayrıca, çoğu değişim çabası da öngörülebilir nedenlerle başarısız olmaktadır.Bu öngörülebilirlik, liderlere proaktif olarak değişimlerle ilişkili riskleri minimize etme olanağı sağlamaktadır.

“Değişimde İnsanlara Liderlik Etme” sunumuzda, bir değişim sürecinde liderlerin, çalışanların sorabilecekleri tipik endişe sorularını nasıl belirleyip ele alabileceklerinden söz edeceğiz.(1)

Saygılarımla,

Gökhan Yılmaz

Kaynak    :  (1) http://www.insankaynaklarizirvesi.com/nesim_levi.asp

Videolar :  (2)http://www.youtube.com/user/BlanchardTurkey

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s